Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

AMD: Gotowy do rozkwitu na rynku układów do sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje świat, a jej wpływ w ciągu najbliższej dekady jest ogromny. Jednak rozwój technologii AI opiera się głównie na znacznej mocy obliczeniowej, aby szybko przetwarzać ogromne ilości danych.

Wiodąca firma półprzewodnikowa Advanced Micro Devices (AMD) ma dobrą pozycję, aby skorzystać z rosnącego popytu na układy AI. Jako podstawowe podstawy systemów komputerowych, półprzewodniki odgrywają kluczową rolę w rozwoju możliwości AI.

AMD: Entuzjastycznie przyjmuje AI

AMD, czołowy gracz w branży półprzewodników, znany jest z projektowania jednostek centralnych (CPU) i układów graficznych (GPU). Posiadając około 30% udziału w rynku CPU i nieco poniżej 20% udziału w dyskretnych GPU, AMD korzysta z silnej obecności na rynku układów. Szerokie doświadczenie pozwala firmie na wykorzystanie wzrostu zapotrzebowania na układy, które napędza zastosowanie AI.

Porównywalny konkurent: Nvidia

Nvidia, bezpośredni konkurent AMD, specjalizuje się w dyskretnych GPU i może pochwalić się imponującym udziałem w rynku wynoszącym 80%. Firma zdobyła znaczną uwagę, zwłaszcza ze względu na jej związki z AI, co spowodowało podwojenie wartości jej akcji od początku roku.

Inwestorzy często porównują konkurentów z danej branży, aby znaleźć najbardziej obiecujące możliwości inwestycyjne. Analizując obie firmy, można zauważyć podobieństwa pod względem przychodów, generacji wolnego przepływu gotówki i oczekiwań dotyczących długoterminowego wzrostu zysków.

Dylemat wyceny: Przewaga AMD

Jednak bliższe przyjrzenie się wycenie ujawnia istotną rozbieżność. Rynek przypisuje Nvidia znaczną premię w porównaniu do AMD. Z wskaźnikiem cena/zysk (P/E) prawie dwukrotnie wyższym niż w przypadku AMD, inwestorzy zdają się sugerować, że jakość zysków Nvidia zasługuje na wyższą wycenę. Niemniej jednak, z czysto numerycznego punktu widzenia trudno uzasadnić, dlaczego wycena Nvidii jest dwukrotnie wyższa niż AMD.

Wychodząc z cienia: Potencjalne triumfy AMD

Dla inwestorów dążących do osiągnięcia optymalnego zwrotu z inwestycji długoterminowych, AMD wydaje się być przyćmione przez Nvidia. Niemniej jednak, AMD konsekwentnie osiąga konkurencyjne wyniki finansowe i korzysta z korzystnej ekspozycji na przełomowe osiągnięcia w dziedzinie AI. Biorąc pod uwagę te czynniki, AMD staje się potencjalnym zwycięzcą w nadchodzącej dekadzie, oferując atrakcyjne możliwości inwestycyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, strategiczne skupienie AMD na AI, w połączeniu z solidnymi wynikami finansowymi i stosunkowo atrakcyjną wyceną, pozwala firmie na obiecującą pozycję na rynku układów AI, potencjalnie przewyższając konkurenta, Nvidię.