Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

Duet ojciec-syn umacnia społeczności dzięki ChatGPT, fenomenowi sztucznej inteligencji

Z niewzruszonym uśmiechem 12-letni Kaz Keller bez wysiłku demonstruje możliwości platformy sztucznej inteligencji ChatGPT. Jego ojciec, Sam Keller, z podziwem obserwuje, jak Kaz prowadzi seminaria dla ciekawych jednostek, które pragną zrozumieć i wykorzystać tę przełomową technologię. W ciągu kilku miesięcy duet stał się poszukiwanymi edukatorami, dzieląc się wiedzą w Centrum Społecznościowym w Mill Valley oraz na sesjach online z domu w Mill Valley.

Umiejętność Kaz’a w poruszaniu się w złożonym świecie AI zrobiła duże wrażenie na uczestnikach, takich jak Lucy Salter z Tiburon. Bianca Buckridee, kierująca działem technologicznym, uczestnicząca w seminarium Kaz’a, została zainspirowana jego głębokim stwierdzeniem: „To zmieni sposób myślenia”. To przesłanie rezonuje w momencie wydania GPT-4, potężnego następcy ChatGPT, w marcu, co utwierdza pozycję Kellerów w ich dziedzinie.

Technologia generatywnego wstępnie szkolonego transformatora (GPT), taka jak ChatGPT, posiada zdumiewającą zdolność do wyszukiwania, replikowania i symulowania różnych wyrażeń ludzkich, zachowując oryginalny kontekst, styl, dźwięk i głos. Uczestnicy seminarium Kaz’a bawili się, testując AI, prosiąc o zadania takie jak stworzenie przepisu na „pieczoną kurczę z czekoladą i pieprzem” i przeczytanie go głośno głosem ikonicznej postaci Julii Child.

Jednak, jak to często bywa z potężnymi technologiami, pojawiają się obawy. Pojawiają się pytania dotyczące naruszenia praw autorskich, kradzieży tożsamości, podszywania się pod głos innych osób oraz oszukiwania na egzaminach. CEO OpenAI, Sam Altman, podkreślił potrzebę regulacji, licencjonowania i wprowadzenia środków bezpieczeństwa dla ChatGPT podczas przesłuchania przed Senackim Komitetem Sprawiedliwości. Ostrzeżenie Altmana rozbrzmiewało przez demonstrację, w której głos senatora Richarda Blumenthala został przekonująco odtworzony, budząc obawy o zacieranie granic między rzeczywistością a treściami generowanymi przez AI.

Świadomi tych rozważań etycznych, Sam i Kaz Keller włączyli do swoich seminariów sześć kluczowych zastrzeżeń. Podkreślają wagę uznania potencjalnych zagrożeń związanych z ChatGPT, takich jak możliwość nadużywania go w celach oszustw, dezinformacji i oszukiwania. Kaz podkreśla, że ChatGPT, pozbawiony moralności, sentymentów i uprzedzeń, podziela wrażliwość niektórych ludzi, którzy mają trudności w rozróżnianiu fałszywych i prawdziwych informacji.

Kaz, którego pasja do inżynierii była widoczna od dzieciństwa, został już przyjęty do Johns Hopkins Center for Talented Youth. Bianca Buckridee rozważa przemiany wynikające z ery AI, cytując projekcję Światowego Forum Ekonomicznego, że 65% dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej będzie pracować w zawodach, które dziś nie istnieją. To w tym momencie przemiany wyjątkowe talenty Kaz’a się przejawiają.

Kaz ujawnia zdumiewające statystyki dotyczące możliwości AI, podając, że 10% symulowanych egzaminowanych wygenerowanych przez ChatGPT zdało egzamin prawniczy, podczas gdy imponujące 90% tych wygenerowanych przez GPT-4 odniosło sukces. Podczas gdy ChatGPT pozostaje bezpłatnie dostępny, GPT-4 jest płatny ze względu na zaawansowane funkcje.

Doświadczenia Kellersów w hrabstwie Marin odzwierciedlają globalne opinie na temat AI. Zaniepokojeni rodzice obawiają się potencjalnego wpływu ChatGPT na edukację swoich dzieci, podczas gdy profesjonaliści cieszą się możliwościami wzmacniania generacji treści i produktywności. Sam Keller jest głęboko wzruszony różnorodnością reakcji, opowiadając o niezapomnianym momencie, kiedy muzyk poprosił ChatGPT o pomoc w skomponowaniu piosenki o swoim kocie w stylu Boba Dylana. AI dostarczyło nie tylko teksty, ale również akordy, co zaowocowało wyjątkowym wykonaniem przez muzyka.

Przyszłe plany Sama i Kaza Kellera obejmują szkolenie innych młodych osób w roli trenerów. Ich ostatecznym celem jest wprowadzenie empatii i ludzkiego połączenia w technologię, która obecnie pozbawiona jest obu tych cech. Sam podkreśla, że liczni młodzi ludzie na całym świecie mają potencjał do zapewnienia podobnego szkolenia z ChatGPT w swoich społecznościach, otwierając nową erę odpowiedzialnego wykorzystania AI.