Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

Boom sztucznej inteligencji wznosi miliarderów na nowe szczyty, a Nvidia prowadzi tę rewolucję

Rewolucja sztucznej inteligencji wywołana wprowadzeniem ChatGPT w listopadzie, w połączeniu z ogromnym finansowaniem w wysokości 10 miliardów dolarów od Microsoftu, wywołała globalne szaleństwo. Przedsiębiorcy i miliarderzy, którzy zainwestowali w technologię generatywnej sztucznej inteligencji, teraz zbierają olbrzymie zyski z tej transformacyjnej branży.

Na czele stoi Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia, który w tym roku odnotował zadziwiający wzrost majątku o 98%, osiągając imponującą sumę 27,3 miliarda dolarów. Według Bloomberg Billionaires Index, ten wzrost majątku przewyższa zyski jakichkolwiek innych miliarderów w Stanach Zjednoczonych. Huang, współzałożyciel kalifornijskiego producenta chipów, teraz zajmuje 44. miejsce na świecie w rankingu najbogatszych osób. Równocześnie, majątek Marka Zuckerberga, dyrektora generalnego Meta, również znacząco wzrósł o 94% do kwoty 88,7 miliarda dolarów w tym samym okresie.

Obecnie akcje Nvidia wzrosły o 114% w przeliczeniu na rok, osiągając wartość 316,78 dolarów na giełdzie NASDAQ. Ta wyjątkowa wydajność stawia Nvidia na pozycji najlepiej radzącej sobie spółki w 2023 roku według indeksu S&P 500.

Huang nazwał ten kamień milowy „momentem iPhone’a dla sztucznej inteligencji” podczas swojego przemówienia inaugurującego konferencję GTC firmy Nvidia w marcu. Podkreślił on niezwykłe możliwości generatywnej sztucznej inteligencji i podkreślił pilność konieczności ponownego wyobrażenia sobie produktów i modeli biznesowych przez firmy. Wizjonerskie stwierdzenie Huanga zostało poparte imponującymi wynikami finansowymi Nvidia, które zgłosiło przychody w wysokości 6,05 miliarda dolarów w czwartym kwartale zakończonym w styczniu. Ogłosił on, że sztuczna inteligencja jest obecnie w punkcie zwrotnym, otwierając drogę do szerokiego wdrożenia w różnych branżach.

Inwestorzy teraz mają wysokie oczekiwania co do przyszłości Nvidia, rozpoznając korzystną pozycję firmy do skorzystania z trwającego boomu sztucznej inteligencji. Dzięki swoim chipom już teraz napędzającym globalną gospodarkę cyfrową w sektorach takich jak opieka zdrowotna, centra danych, generatywna sztuczna inteligencja, gry, automatyzacja pojazdów autonomicznych i robotyka, Nvidia pozostaje na czele postępu technologicznego. Jako światowy lider w produkcji chipów pod względem kapitalizacji rynkowej, wycenianej na prawie 783 miliardy dolarów, Nvidia jest dobrze przygotowana do wykorzystania prognozowanego wzrostu globalnego rynku sztucznej inteligencji. Eksperci prognozują, że rynek sztucznej inteligencji wzrośnie z 515 miliardów dolarów w 2023 roku do imponującej kwoty 2 bilionów dolarów do 2030 roku.

Niezwykły sukces Nvidia i znaczące zyski majątkowe pionierów takich jak Jensen Huang podkreślają ogromny potencjał i dalekosiężny wpływ technologii sztucznej inteligencji. W miarę jak rewolucja sztucznej inteligencji nadal się rozwija, jest ona gotowa do przekształcenia branż i gospodarek na całym świecie, tworząc niespotykane dotąd możliwości dla tych, którzy przyjęli tę transformacyjną falę.