Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

Naver staje w obliczu intensywnej konkurencji ze strony globalnych gigantów technologicznych na rynku wyszukiwarek

Dominująca koreańska wyszukiwarka, Naver Corp., staje w obliczu poważnego wyzwania ze strony globalnych firm Big Tech, takich jak Google i Microsoft, wyposażonych w zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji, które zyskują znaczącą przewagę na rynku. Długoletnie panowanie Naver na krajowym rynku wyszukiwarek jest zagrożone, gdyż jego udział w rynku maleje, a konkurenci zyskują przewagę.

Według seulskiej firmy analityczno-danych internetowych Internet Trend, udział Naver w rynku wyszukiwarek spadł do 55,2% pod koniec marca, co stanowi jeden z najniższych poziomów w ostatnich latach w porównaniu z 64,8% pod koniec 2022 roku. Z kolei Google zajęło drugie miejsce z udziałem w rynku wynoszącym 35,3%, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z 26,8% zaledwie trzy miesiące wcześniej. Różnica między liderem a drugim graczem w branży zmniejszyła się z 38 punktów procentowych do 19,9 punktu procentowego.

Udział koreańskiej wyszukiwarki Microsoftu, Binga, podwoił się do 3% w tym samym okresie. Warto zauważyć, że liczba codziennych aktywnych użytkowników Binga na aplikacjach mobilnych w marcu wzrosła siedmiokrotnie, osiągając liczbę 5 274, jak wynika z danych Internet Trend.

Uznając narastającą konkurencję, przedstawiciel Naver stwierdził: „Google i Microsoft, wraz z chatbotami opartymi na sztucznej inteligencji różnych firm technologicznych, rywalizują o dominację na rynkach koreańskim i globalnym. Podchodzimy do tego wyzwania poważnie. Wraz z pojawieniem się ChatGPT, Google także czuje się zagrożone”.

GOOGLE BARD VS MICROSOFT BING

Globalnie Google pozostaje niekwestionowanym liderem na rynku wyszukiwarek, posiadając aż 93,2% udziału w rynku na koniec marca, jak podaje firma badawcza StatCounter. W porównaniu, Bing od Microsoftu ma zaledwie 2,9% udziału.

W dziedzinie mobilnych wyszukiwarek, Google dominuje z przewagą, posiadając aż 96,6% udziału w rynku, podczas gdy Bing odstaje zaledwie z 0,5%.

W miarę jak firmy technologiczne coraz bardziej wchodzą w obszar konwersacyjnych usług wyszukiwarkowych, Google wprowadził własnego chatbota o nazwie Bard w lutym. Jednak w marcu Google zostało zaskoczone informacją, że Samsung Electronics Co., największy producent smartfonów na świecie, rozważa zastąpienie Google przez Bing od Microsoftu jako domyślną wyszukiwarkę na swoich telefonach Galaxy. Obserwatorzy rynku sugerują, że Samsung ma nadzieję skorzystać z ulepszonej usługi Binga wyposażonej w chatbota opartego na sztucznej inteligencji o nazwie ChatGPT.

Samsung korzysta z Google jako domyślnej wyszukiwarki od 2010 roku, kiedy to firma wprowadziła na rynek swój pierwszy smartfon z systemem Android. Chociaż media donoszą, że Google pracuje nad nową wyszukiwarką opartą na technologii sztucznej inteligencji o nazwie Magi, firma nie wprowadziła jeszcze swojego chatbota Bard do wyszukiwarki.

STRATEGIE KONTRATAKU NAVERA I KAKAO

Zauważając zmieniające się zachowania wyszukiwania, pod wpływem platform takich jak Instagram, YouTube i TikTok, zwłaszcza wśród młodszych użytkowników, Naver pracuje nad konwersacyjną wyszukiwarką zasilaną technologią generatywnej sztucznej inteligencji.

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez koreańską firmę badawczą Open Survey wynika, że 85,4% nastolatków wymienia YouTube jako najczęściej używaną platformę do wyszukiwania w ciągu ostatniego tygodnia.

Naver ogłosił plany wprowadzenia wersji beta swojej wyszukiwarki zasilanej sztuczną inteligencją, SearchGPT, do końca czerwca. Jednak premiera została przełożona na drugą połowę roku. Ponadto źródła branżowe ujawniły, że Naver nawiązał współpracę z Samsungiem w celu opracowania generatywnej platformy sztucznej inteligencji, która będzie konkurować z ChatGPT i podobnymi rozwiązaniami, skierowanymi do użytkowników korporacyjnych.

Równolegle, Naver Cloud, jednostka sztucznej inteligencji należąca do Naver Corp., planuje wprowadzenie ulepszonej wersji swojej platformy sztucznej inteligencji o nazwie HyperCLOVA X w lipcu. Zaawansowana platforma ta ma na celu stworzenie ekosystemu sztucznej inteligencji specjalnie dostosowanego do koreańskich usług.

W międzyczasie, Kakao Corp., gigant mobilnej platformy w Korei Południowej, niedawno wydzielił swojego operatora portalu internetowego, Daum, jako niezależną firmę w ramach Kakao, dążąc do zmiany modelu biznesowego. Kakao również planuje wprowadzenie generatywnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji dla użytkowników korporacyjnych do końca tego roku, umacniając tym samym swoją pozycję na ewoluującym rynku.