Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos Nauka

Poszukiwania „artefaktu obcych”, który spadł z kosmosu, są prowadzone przez fizyka z Harvardu

Obecnie trwa misja zlokalizowania tego, co Avi Loeb, znany fizyk z Harvardu, uważa za obcy artefakt, który spadł z kosmosu. Międzygwiezdny meteoryt, który rozbił się u wybrzeży wyspy Manus w Papui-Nowej Gwinei, został odkryty w 2014 roku. W 2019 roku Loeb po raz pierwszy rozpoznał meteor jako międzygwiezdny. Odkrycie wskazuje, że meteor nie pochodzi z naszego Układu Słonecznego.


Loeb zorganizował misję oceaniczną o wartości 1,5 miliona dolarów. Misja ma na celu odnalezienie fragmentów meteorytu na głębokości 1,7 km pod dnem oceanu. Celem analizy składu fragmentów jest ustalenie pochodzenia obiektu. Ekspedycja obejmie zespół badawczy i siedem operacji zaprzęgowych. Statek misji będzie korzystał z sanek magnetycznych, które są uruchamiane za pomocą wciągarki linowej.


Zespół Loeba uważa, że ten jest twardszy w porównaniu z pozostałymi 272 meteorami z katalogu Center for Near Earth Object Studies. Istnieje możliwość, że meteor został sztucznie stworzony i wystrzelony przez technologiczne społeczeństwo miliardy lat temu. Jeśli meteoryt składa się z żelaza, zespół będzie szukał fragmentów większych niż jeden milimetr. Jeśli meteor składa się ze stali nierdzewnej, naukowcy przewidują znalezienie większych rozmiarów z wieloma kawałkami większymi niż centymetr.


Sanie, magnesy, siatki zbierające i spektrometr mas wymagane do misji zostały poddane kompletnemu projektowi i planowaniu produkcji. Wykorzystają sanie wyposażone w kamery, magnesy i światła, aby zbadać dno oceanu w obszarze poszukiwań o wymiarach 10 na 10 km. Pole poszukiwań zostało ograniczone do tego stosunkowo niewielkiego obszaru dzięki wykorzystaniu różnych źródeł.


Loeb jest optymistą niezależnie od możliwości niepowodzenia misji. Z finansowaniem w wysokości 1,755 miliona dolarów projekt Galileo, którego jest współzałożycielem, koncentruje się na odkrywaniu śladów życia poza naszą planetą. Loeb zagwarantował kustoszowi Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Paoli Antonelli, że jeśli jego zespół podczas misji odkryje znaczący technologiczny artefakt, przywiezie go do Nowego Jorku na wystawę.


Według The Daily Beast misja ma rozpocząć się tego lata. Loeb utrzymuje, że nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów. Jest przekonany, że wyniki badań jego zespołu dostarczą kluczowych informacji na temat prawdopodobieństwa życia pozaziemskiego.