Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Kosmos NASA Technologie

NASA przedstawia nowo zaprojektowane skafandry kosmiczne na nadchodzącą misję na Księżyc

NASA ujawniła swoje zupełnie nowe skafandry kosmiczne dla planowanej misji księżycowej Artemis III. Kombinezony będą ogromnym ulepszeniem w stosunku do tych, które były noszone podczas spacerów po księżycu w okresie Apollo. Skafandry kosmiczne to kluczowe elementy wyposażenia misji księżycowych. Chronią astronautów przed pyłem księżycowym, promieniowaniem słonecznym i trudnymi temperaturami, a także dostarczają im tlen i wodę.


Planowanych misji na Księżyc nie można wykonać przy użyciu obecnych skafandrów kosmicznych astronautów NASA, których używają podczas spacerów kosmicznych ISS. NASA naprawiała i konserwowała stare skafandry przez wiele lat z powodu braku funduszy. Jednak te skafandry kosmiczne zbliżają się już do końca swojego okresu użytkowania. NASA dała Axiom Space, firmie lotniczej z siedzibą w Teksasie, kontrakt o wartości 228,5 miliona dolarów. Celem kontraktu było zaprojektowanie nowych skafandrów przed misją Artemis III, której załoga ma wylądować na Księżycu w 2025 roku.


W końcu ujawniono Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU). Jest to prototyp skafandra kosmicznego opracowany przez Axiom przy użyciu prototypu NASA ujawnionego w 2019 roku. Nowe technologie i funkcje bezpieczeństwa to tylko niektóre z zalet nowego skafandra w porównaniu z obecnymi na rynku. Nowe kombinezony są mieszanką miękkich i mocnych połączeń. Dlatego astronautom będzie łatwiej manewrować w ich wnętrzu. W kombinezonie inżynier Axiom, Jim Stein, wykonywał przysiady, wypady i skręty, aby pokazać lepszą mobilność urządzenia.


Ponadto nowe skafandry kosmiczne mogą pasować do większej różnorodności typów sylwetek. Ta zdolność pomoże NASA uniknąć problemów, takich jak ten, który napotkała w 2019 roku. Ten problem pojawił się, gdy nie mogła przeprowadzić pierwszego spaceru kosmicznego ISS z udziałem kobiet z powodu braku średnich skafandrów. Dzięki białemu kolorowi nowych skafandrów będzie odbijać się od nich więcej światła słonecznego. Dzięki temu astronauci będą chłodni podczas swoich misji księżycowych.


Funkcjonalne specyfikacje nowych skafandrów kosmicznych zaprojektowanych przez Collins Aerospace, inną firmę, która otrzymała kontrakt o wartości 97,2 miliona dolarów na zaprojektowanie nowych skafandrów kosmicznych dla ISS, i Axiom są podobne. W przeciwieństwie do posiadania skafandrów, NASA jest w stanie wypożyczyć je od dowolnej firmy w razie potrzeby. Aby uniknąć używania przestarzałych skafandrów kosmicznych, NASA będzie mogła je wypożyczać. Umożliwi również prywatnym przedsiębiorstwom produkcję i konserwację skafandrów kosmicznych o tym samym projekcie dla innych klientów.


Jest to ważny postęp dla NASA, która przygotowuje się do wystrzelenia tych zupełnie nowych skafandrów kosmicznych na nadchodzącą misję księżycową. Wprowadzenie nowych technologii i zabezpieczeń znacznie poprawi wrażenia i bezpieczeństwo astronautów podczas ich misji księżycowych. Ponadto astronauci mogą cieszyć się zwiększoną mobilnością i możliwością obsługi szerszej gamy ciał. NASA będzie miała dostęp do największych skafandrów kosmicznych bez ich posiadania i utrzymywania. Osiągną to poprzez wypożyczanie garniturów od firm komercyjnych.