Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

ChatGPT został uznany przez dyrektora generalnego Nvidii za prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie, które ukształtuje przyszłość informatyki

Ostatnie pochwały dla ChatGPT OpenAI pochodziły od dyrektora generalnego Nvidii, Jen-Hsuna Huanga. Huang nazwał to „jedną z największych rzeczy, jakie kiedykolwiek osiągnięto w informatyce”. Wpływ ChatGPT, według Huanga, „zdemokratyzował komputery w bardzo znacznym stopniu”, porównując to do rewolucji iPhone’a podczas przemówienia na Berkley Haas University. Biorąc pod uwagę, że Nvidia jest jednym z czołowych graczy w branży komputerów AI i jednym z największych pośrednich beneficjentów finansowych niedawnego wirusowego sukcesu ChatGPT, jest to wielka pochwała ze strony dyrektora generalnego tej firmy.


Ekscytacja Huanga jest uzasadniona, ponieważ ChatGPT może znieść granice między ludźmi a komputerami. Historycznie trudność programowania tworzyła barierę między ludźmi a urządzeniami, z których korzystają na co dzień, przyczyniając się do pogłębiania luki technologicznej. Z pomocą asystenta AI ChatGPT pokazał, jak wypełnić tę lukę.


Istnieje ogromny potencjał ChatGPT w zakresie zwiększania produktywności. Teraz, bez względu na pochodzenie czy zawód, Huang dodaje, że każdy może zaprogramować komputer. Możliwość automatyzacji prostych operacji zwiększa produktywność i pozwala zaoszczędzić czas na inne obowiązki. Na przykład ChatGPT umożliwia użytkownikom pisanie kodu HTML, co wcześniej było możliwe tylko przy pomocy programistów. Dzięki ChatGPT użytkownik nie musi nawet znać rzeczywistego kodu; mogą po prostu podać monit i natychmiast otrzymać kod.


Jak w przypadku każdej technologii, pomocnicy AI, tacy jak ChatGPT, mogą powodować problemy. Wysyłanie złośliwego kodu może mieć katastrofalne skutki. Pomimo ryzyka korzyści płynące z dostępu do informacji w bardziej atrakcyjny sposób są większe. Korzystanie z ChatGPT eliminuje potrzebę przekopywania się przez książki lub negocjowania trudnego kodu w celu uzyskania informacji.
Cena akcji Nvidii wzrosła o 49% od początku roku. Wynika to częściowo z jego roli jako sprzętu umożliwiającego obliczenia AI, w tym tych wykorzystywanych przez OpenAI. W czasie, gdy można argumentować, że jej regularny strumień przychodów się zatrzymał, daje to Nvidii ogromny wiatr w plecy. Jednak podziw Huanga dla ChatGPT wydaje się szczery. Nvidia konsekwentnie wspiera sztuczną inteligencję, pozycjonując się w czołówce badań w tej dziedzinie.


Jen-Hsun Huang, dyrektor generalny Nvidii, ma prawo wspierać ChatGPT OpenAI. ChatGPT ma zdolność zwiększania produktywności i demokratyzacji przetwarzania. Podczas gdy ChatGPT i inni asystenci AI wiążą się z pewnym ryzykiem, zalety przeważają nad nimi. Dodatkowo Nvidia jest w świetnej sytuacji, aby czerpać korzyści z rozwoju tych asystentów. To ma swój status pioniera w dziedzinie sztucznej inteligencji. Ogólnie rzecz biorąc, ChatGPT jest dużym postępem w dziedzinie informatyki, a jego efekty będą prawdopodobnie widoczne przez wiele lat.