Informacioni kozmik

Lajme nga industria hapësinore dhe satelitore

Muaj: Mars 2023

Udhëheqësit e misionit Artemis III dhe Artemis IV u zgjodhën nga NASA

Udhëheqja e ekipeve të shkencës hënore për misionet e planifikuara Artemis III dhe Artemis IV do t'u besohet dy shkencëtarëve shumë të vlerësuar dhe të talentuar. Ky informacion u bë i ditur së fundmi nga NASA. Programi Artemis tenton arritjen e dërgimit të femrës dhe individit të parë me ngjyrë në…

Ndryshimet në sipërfaqen e vullkanit të Venusit të zbuluara gjatë misionit Magellan

Robert Herrick, një shkencëtar planetar dhe profesor i shkencës në Institutin Gjeofizik të Fairbanks të Universitetit të Alaskës, botoi kohët e fundit një studim në revistën Science. Studimi sugjeron se një vullkan në Venus shpërtheu për herë të fundit në vitin 1991. Një kanal vullkanik në anën veriore të Maat Mons në…

Agjencia Kanadeze e Hapësirës zbulon një logo të re që paraqet një gjethe panje dhe hënën

Agjencia Kanadeze e Hapësirës (CSA) prezantoi kohët e fundit një logo krejt të re që përfaqëson angazhimin në rritje të vendit ndaj kërkimit hapësinor. Logoja e re përbëhet nga tre yje dhe një gjethe panje. Tre yje janë hapësirë, shkëlqim, inteligjencë dhe njohuri. Përfshihet gjithashtu një gjethe panje e cila…

Një mision i përbashkët i NASA-s dhe Agjencisë Italiane të Hapësirës lidhur me ndotjen e ajrit

Imazhi me shumë kënd për aerosolët (MAIA) është një mision i përbashkët midis NASA-s dhe Agjencisë Italiane të Hapësirës Agenzia Spaziale Italiana (ASI). Misioni do të studiojë se si ndotja e grimcave të ajrit ndikon në shëndetin e njeriut. MAIA do të thotë që epidemiologët dhe profesionistët e shëndetësisë…

Teleskopi Hapësinor James Webb vëren një yll në prag të shndërrimit në supernova

Teleskopi Hapësinor James Webb (JWST) ka bërë fotografi interesante të yllit Wolf-Rayet WR 124. WR 124 është në yjësinë e Shigjetarit dhe është rreth 15 vjet dritë nga Toka. Ylli, i cili është rreth 000 herë më i madh se Dielli, është…

Uncategorized

Qasja në internet në Radom - renditja e operatorëve.

Si të zgjidhni operatorin më të mirë të internetit në Radom? Radom, si shumica e qyteteve në Poloni, ka shumë ofrues shërbimesh interneti, duke ofruar një gamë të gjerë shërbimesh dhe çmimesh. Zgjedhja e operatorit më të mirë të internetit në Radom mund të jetë e vështirë, por jo e pamundur. Përpara se të merrni një vendim, duhet të…

Uncategorized

Qasja në internet në Częstochowa - renditja e operatorëve.

Vështrim i përgjithshëm i operatorëve të disponueshëm të internetit në Częstochowa Częstochowa është një qytet ku aktualisht mund të përdorni shërbimet e rrjeteve të internetit të ofruara nga disa ofrues. Ndër operatorët e disponueshëm të rrjetit të internetit në Częstochowa janë: UPC, Orange, Netia, Vectra, Inea dhe ofruesit e shërbimeve lokale…

Uncategorized

Qasja në internet në Głogów - renditja e operatorëve.

Cilat janë opsionet më të mira të aksesit në internet në Głogów? Głogów ka një infrastrukturë shumë të mirë interneti, kjo është arsyeja pse ka shumë mundësi aksesi në internet në qytet. Një nga opsionet më të njohura është aksesi fiks me brez të gjerë, i cili ofrohet nga shumë ISP,…

Uncategorized

Qasja në internet në Legnicë - renditja e operatorëve.

Krahasimi i ofertave të internetit të disponueshme në Legnicë Banorët e Legnicës mund të zgjedhin nga një gamë e gjerë ofertash të disponueshme në internet. Shumë prej tyre kombinojnë lidhje të shpejta dhe çmime tërheqëse. Shërbimet e disponueshme në treg përfshijnë: Orange: Orange ofron paketa të ndryshme interneti,…

Uncategorized

Qasja në internet në Jelenia Góra - renditja e operatorëve.

Si të zgjidhni operatorin më të mirë të internetit në Jelenia Góra? Zgjedhja e operatorit më të mirë të internetit në Jelenia Góra është një detyrë e vështirë, veçanërisht kur bëhet fjalë për vlerësimin e ofertës së tij. Para se të merrni një vendim, ia vlen të njiheni me opinionet e klientëve për operatorë individualë, sepse është…