Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

OpenAI wprowadza oficjalną aplikację ChatGPT na iOS

OpenAI przedstawiło swoją oficjalną aplikację na iOS, umożliwiającą korzystanie z potęgi ChatGPT na urządzeniach mobilnych. Wydanie aplikacji jest odpowiedzią na rozpowszechnienie się nieoficjalnych i wątpliwych usług chatbotów opartych na sztucznej inteligencji w App Store. Nowa aplikacja ChatGPT, dostępna za darmo i pozbawiona reklam, oferuje funkcję wprowadzania głosowego. Jednak na początku będzie ona dostępna tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

Podobnie jak w przypadku wersji na komputery, aplikacja ChatGPT umożliwia użytkownikom komunikację z chatbotem opartym na sztucznej inteligencji w celu zadawania pytań, uzyskiwania porad, znajdowania inspiracji, przeprowadzania badań i wielu innych, bez konieczności korzystania z tradycyjnych wyszukiwarek internetowych. Wobec ograniczeń Siri firmy Apple oraz wolniejszego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji, uruchomienie tej aplikacji może skłonić użytkowników do korzystania z ChatGPT jako głównej mobilnej asystentki. Ponadto, ta innowacja może potencjalnie wpłynąć na Google, które obecnie korzysta z domyślnej wyszukiwarki Safari na iPhone’ach.

Podczas korzystania z mobilnej wersji ChatGPT, użytkownicy mogą synchronizować historię swoich wyszukiwań między urządzeniami. Ta funkcja zapewnia dostęp do wcześniej przeprowadzonych zapytań za pośrednictwem interfejsu internetowego bezpośrednio w aplikacji. OpenAI zintegrowało aplikację z Whisper, swoim otwartoźródłowym systemem rozpoznawania mowy, umożliwiającą wygodne wprowadzanie poleceń głosowych.

OpenAI potwierdziło, że subskrybenci ChatGPT Plus będą mieli dostęp do możliwości GPT-4 za pośrednictwem nowej aplikacji. Subskrybenci będą również mogli cieszyć się wcześniejszym dostępem do nowych funkcji i szybszym czasem reakcji. ChatGPT Plus, wprowadzony w lutym, kosztuje 20 dolarów miesięcznie i oferuje dodatkowe funkcje, w tym nielimitowany dostęp do ChatGPT nawet w godzinach szczytu.

Rozpoczęcie wprowadzania aplikacji rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych, a planowane jest rozszerzenie na inne kraje w najbliższych tygodniach. Dodatkowo, wkrótce ma być udostępniona wersja dla systemu Android.

Informacje o rozwoju mobilnej wersji ChatGPT krążyły od lutego, jak donosił Semafor. Wówczas OpenAI odmówiło komentowania tych plotek.

Wprowadzenie aplikacji ChatGPT jest zbieżne z badaniami nad możliwościami sztucznej inteligencji prowadzonymi przez duże firmy technologiczne, takie jak Google, Microsoft i Facebook. Google i Microsoft zintegrowały również AI w swoje wyszukiwarki, a Microsoft nawiązał wysokokosztowe partnerstwo z OpenAI. Jednak możliwość bezpośredniego dostępu do ChatGPT na urządzeniach mobilnych, bez konieczności korzystania z wyszukiwarek lub przeglądarek, może zrewolucjonizować sposób, w jaki obecnie korzystamy z telefonów do wyszukiwania informacji i nawiązywania połączeń.

Jedną z kluczowych zalet mobilnej aplikacji OpenAI w porównaniu do integracji sztucznej inteligencji w aplikacjach wyszukiwania jest jej wolność od reklam. OpenAI subtelnie podkreśla ten aspekt w swoim wpisie na blogu, podkreślając, że użytkownicy mogą otrzymać natychmiastowe odpowiedzi „bez przeglądania reklam ani wielu wyników”. Ta wypowiedź jest równocześnie subtelną krytyką partnera OpenAI, ponieważ Bing już wprowadza reklamy do swojego czatu opartego na sztucznej inteligencji, co w pewnym stopniu osłabia doświadczenie korzystania z wyszukiwarki.

Opis aplikacji ChatGPT w App Store również podkreśla jej wolność od reklam, wymieniając ten aspekt obok funkcji takich jak synchronizacja historii i dostęp do najnowszych modeli OpenAI.

Należy zauważyć, że wprowadzenie aplikacji nastąpiło tylko kilka dni po tym, jak Google zlikwidował listę oczekujących na swojego własnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, o nazwie Bard, który został ogłoszony podczas konferencji dla programistów Google I/O i teraz jest dostępny w języku angielskim.

Istnieje wyraźne zapotrzebowanie konsumentów na ChatGPT i sztuczną inteligencję na iPhone’ach. Najnowsze badania przeprowadzone przez data.ai, dostawcę inteligencji sklepu z aplikacjami, wykazują, że dziesięć najpopularniejszych mobilnych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji wygenerowało do końca marca tego roku ponad 14 milionów dolarów wydatków konsumentów. Ponadto, średnie dzienne wydatki konsumentów wzrosły o 11% w porównaniu do lutego.