Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

Microsoft: Pewny wybór w niepewnym świecie inwestycji w sztuczną inteligencję

Niepewność to największe ryzyko, przed którym stoją inwestorzy w każdej nowej branży. Weźmy na przykład sztuczną inteligencję (AI). Nawet jeśli sztuczna inteligencja jest najważniejszym postępem od czasów internetu, obecnie identyfikowanie najlepszych inwestycji w celu skorzystania z potencjału AI to pewnego rodzaju przypuszczenie. Podobnie jak wiele innych branż, AI tworzy potężne firmy, które przynoszą rewolucyjne zyski dla tych, którzy mają szczęście je odnaleźć.

Konglomerat technologiczny Microsoft (MSFT -0,06%), już potęga o kapitalizacji rynkowej wynoszącej 2,3 biliona dolarów, nie jest dokładnie diamentem w surowcu. Jednak jego bezpośrednie narażenie na potencjalny wzrost AI sprawia, że jest to interesująca akcja do posiadania w trakcie potencjalnej rewolucji AI. Oto dlaczego Microsoft może być najlepszą akcją AI, którą możesz dziś kupić.

Microsoft: Więcej niż AI sam w sobie

Większość osób pewnie zgadza się, że AI może mieć duży wpływ na świat, ale ile z nich czuje się pewnych, które firmy AI będą miały największy wpływ za pięć lub dziesięć lat? Oczywiście, rynek ujawnia wczesne ulubieńce tłumu, takie jak C3.ai, które zyskało ponad 100% od stycznia. Ale wiele może się zmienić w krótkim czasie, zwłaszcza w tak młodym i dynamicznym obszarze.

Budowanie firmy wyłącznie na AI wiąże się z ryzykiem, ponieważ nie ma ustanowionego lidera na rynku, a firma może upaść, jeśli jej plany dotyczące AI nie powiodą się tak jak zakładano. Ale Microsoft nie ma takich obaw. Firma zbudowała już imperium o wartości bilionów dolarów, obejmujące różne produkty oprogramowania dla przedsiębiorstw, platformę chmurową i wiele więcej, bez AI, dlatego nie polega na tym sektorze na przyszłość. Firma wygenerowała 57 miliardów dolarów przepływu gotówki w ciągu ostatniego roku.

Dla Microsoftu AI jest wisienką na torcie, a nie samym tortem. Firma wykorzystuje AI do ulepszania istniejących produktów. Czy AI może pomóc tym produktom rosnąć lub oddalić się od konkurencji? Jeśli tak, świetnie! Ale Microsoft jest już wartościową akcją technologiczną, warta posiadania z wielu powodów, które wykraczają poza AI. To sprawia, że jest bezpieczniejszy niż jakiekolwiek inne firmy AI, na jakie możesz trafić.

Przewaga „picks-and-shovels”

Microsoft zainwestował miliardy dolarów i nawiązał współpracę z twórcą ChatGPT, OpenAI, udzielając firmie finansowania w zamian za pewne korzyści. Incentive działa w obie strony, ponieważ Microsoft ma wyłączne prawa do chmury Azure, która będzie napędzać całe badania, produkty i interfejsy programowania aplikacji OpenAI.

Podczas gdy firmy takie jak Alphabet będą konkurować z OpenAI i Microsoftem, historyczny wzrost ChatGPT czyni go wczesnym faworytem do potencjalnej integracji produktowej, co powinno pośrednio przekierować biznes do Microsoftu. To sprawia, że Microsoft jest niemal inwestycją w narzędzia i akcesoria do AI, korzystającą z ogólnego wzrostu tej dziedziny, a nie konkretnego zastosowania.

To tak jak w branży pojazdów elektrycznych. Pojazdy elektryczne mogą być przyszłością, a czas pokaże, które firmy sprzedadzą najwięcej pojazdów EV. Ale dostawcy energii elektrycznej, którzy sprzedają prąd do ładowania baterii EV, nie dbają o to, tylko o to, żeby ludzie korzystali z EV.

Solidne fundamenty, na których można polegać już dziś

Podczas gdy firmy o wysokim tempie wzrostu mówią inwestorom, jak mają nadzieję, że firma będzie dochodowa w ciągu kilku lat, Microsoft już dzisiaj przynosi zyski gotówkowe. Firma osiąga ponad 207 miliardów dolarów rocznych przychodów, z czego 27% przekształca się w wolny przepływ gotówki. Microsoft ma na swoich księgach 104 miliardy dolarów gotówki, co prawdopodobnie wystarczy, aby przejąć lub zainwestować w obiecującą firmę AI, gdyby taka się pojawiła, tak jak w przypadku OpenAI.

Akcje związane z AI nie muszą kosztować fortuny. Akcje Microsoftu są notowane po wskaźniku forward price-to-earnings (P/E) wynoszącym 32, nieznacznie wyższym niż długoterminowe średnie. Jednak jest to wycena, w którą Microsoft może się rozwinąć z czasem, z lub bez AI jako uzupełnienia dla jego istniejącej działalności.

Microsoft: Pewny wybór w zmiennym rynku AI

Microsoft prawdopodobnie nie jest nawet bliski najlepszej akcji AI pod względem potencjalnych zysków. Ale potencjał jest wart tylko wtedy, gdy jest zrealizowany. Ze względu na swoje wielkość, Microsoft ma niższy pułap, ale doskonałe istniejące cechy czynią go prawdopodobnie najbezpieczniejszą akcją AI, którą możesz dziś kupić. W tak nowej i zmiennym dziedzinie, to ma swoją wagę.