Kosmiczne informacje

Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

Sztuczna inteligencja

Dominacja Nvidia w dziedzinie sztucznej inteligencji zmienia krajobraz centrów danych i stawia Intel w trudnej sytuacji

Nvidia Corp. dostarczyła inwestorom to, czego oczekiwali w tym tygodniu: konkretnych dowodów na to, że wzrost sztucznej inteligencji przekłada się na wzrost sprzedaży. Jednak w euforii wywołanej przez chipmakera, nie można przeoczyć ostrzeżenia, że nie wszyscy wezmą udział w tej uczcie.

10-letnia transformacja na rzecz przyspieszonego obliczania

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia, opisał zmianę, która zachodzi w centrach danych na całym świecie, gdy firmy spieszą się, aby zwiększyć moc obliczeniową sztucznej inteligencji. Według Huanga, przedsiębiorstwa przekierowują wydatki związane z procesorami do centrów danych Intel Corp. na korzyść kart graficznych Nvidia, co zapoczątkowuje dziesięcioletnią transformację w kierunku przyspieszonego obliczania. Podkreślił, że większość obciążenia w tych centrach danych będzie generowana przez sztuczną inteligencję.

Zagrożenie dominacji Intela

Choć Huang nie wymienił żadnych nazwisk, nie było wątpliwości, o kim mówił. Stwierdził, że centra danych będą przekształcane, opuszczając dziedzinę procesorów centralnych, którą Intel dominuje, na rzecz większego wykorzystania chipów graficznych, w której to Nvidia jest mocna.

Spadek wartości akcji Intela, wzrost Nvidii

Wpływ wypowiedzi Huanga był natychmiastowy – akcje Intela spadły o 5,5% następnego dnia. To kolejny cios dla tej niegdyś dominującej firmy, która jeszcze dwa lata temu była największym producentem układów scalonych na świecie. W przeciwieństwie do tego, akcje Nvidii wzrosły o imponujące 160% w tym roku, zbliżając się do osiągnięcia wartości rynkowej 1 biliona dolarów. Tymczasem Intel ma niewielki wzrost. Indeks producentów układów scalonych zyskał w tym okresie 32%.

Intel przegapił okazję, ale nie można ich z góry skreślać

Zeno Mercer, starszy analityk ds. badań w ROBO Global, skomentował sytuację Intela, mówiąc, że przegapili okazję, co wpłynęło na spadek wartości akcji, wyceny i potencjału wzrostu. Jednak Mercer ostrzega przed niedoszacowaniem potencjału wzrostu i udziału w rynku w sektorze sztucznej inteligencji. ROBO Global, które ma Nvidię jako swoją drugą największą pozycję, dostrzega pominięte przez Intel możliwości, ale uznaje potencjał wzrostu i odbudowy.

AMD w lepszej pozycji, inwestorzy reagują pozytywnie

Inwestorzy mają bardziej konstruktywne podejście do Advanced Micro Devices Inc. (AMD), firmy, która podobnie jak Intel, generuje większość swojej sprzedaży z jednostek procesorów centralnych. Akcje AMD wzrosły o 11% następnego dnia po wypowiedziach Huanga, co przyczyniło się do całkowitego wzrostu akcji o 86% w tym roku. Współpraca AMD z największymi nabywcami technologii tego rodzaju może zapewnić im lepszą pozycję do odrobienia strat wobec Nvidii.

Wysoka wycena AMD budzi obawy

Inwestowanie w akcje AMD jako sposobu na dołączenie do rajdu prowadzonego przez Nvidię nie jest jednak tanie. Według danych zebranych przez Bloomberga, wskaźnik cena/zysk AMD wynosi 37 razy prognozowane zyski na najbliższe 12 miesięcy, zbliżając się do poziomu Nvidii, która handluje 50-krotnością swoich zysków.

Trudności Intela na rynku kart graficznych

Intel od dłuższego czasu próbuje wejść na rynek kart graficznych z ograniczonym sukcesem, podczas gdy Nvidia dominuje w tej dziedzinie. AMD jest drugim największym producentem jednostek przetwarzania grafiki dla graczy i niedawno rozpoczął oferowanie produktów zoptymalizowanych pod kątem obliczeń w centrach danych, co może przyciągnąć duże klienty takie jak Microsoft Corp., poszukujące alternatyw dla ofert Nvidii.

Intel i inni zostają w tyle w dziedzinie sztucznej inteligencji

Mimo że Intel i inni producenci układów scalonych, takich jak Qualcomm Inc., wyrażają ambicje w dziedzinie przetwarzania sztucznej inteligencji i prezentują nowe produkty, które mają wpływ na rynek, inwestorzy nie słyszą o ich osiągnięciach.

Wzrost Nvidii napędza indeks producentów układów scalonych

Doskonała wydajność Nvidii w tym roku napędziła silny wzrost na Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index, który osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2022 roku. Po optymistycznych prognozach Nvidii, indeks zanotował wzrost o 6,8%, największy od listopada, co przyniosło wzrost w 2023 roku o 32%. Podczas gdy Nvidia jest największym beneficjentem wśród składników indeksu, Advanced Micro Devices również odnotował silne wyniki, zyskując 86% w tym roku.