Rakieta uderzy w Księżyc. Eksperci: wystrzeliły ją Chiny, a nie SpaceX Elona Muska

Rakieta uderzy w Księżyc. Eksperci: wystrzeliły ją Chiny, a nie SpaceX Elona Muska

W powierzchnię Księżyca może uderzyć człon rakiety wystrzelonej przez Chiny, a nie – jak wcześniej twierdzono – przez amerykańską firmę SpaceX Elona Muska – informuje portal Space.com. Kosmiczne zdarzenie spodziewane jest 4 marca, jednak nie będzie można obserwować go z Ziemi.

Pod koniec stycznia media amerykańskie informowały, że 4 marca w Księżyc uderzy jeden z członków rakiety Falcon 9, wystrzelonej w 2015 roku przez firmę SpaceX w ramach wynoszenia sondy Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Człon ten nie miał wystarczająco dużo paliwa, aby powrócić na Ziemię lub uciec siłom przyciągania systemu Ziemia-Księżyc.

Informacja opierała się na wynikach obliczeń ogłoszonych przez Billa Graya, twórcę oprogramowania używanego do śledzenia komet i planetoid. Gray apelował jednocześnie do astronomów i miłośników astronomii o dodatkowe obserwacje, które pozwoliłyby uściślić obliczenia. 12 lutego poinformował, iż rakieta została zidentyfikowana niepoprawnie i prawdopodobnie chodzi jednak o jeden ze stopni chińskiej rakiety nośnej Długi Marsz 3C (Long March 3C) wystrzelonej w październiku 2014 roku w ramach eksperymentalnej misji sondy księżycowej Chang’e 5 T1.

Swoją korektę Gray podał po otrzymaniu informacji od Jona Giorginiego, inżyniera z NASA Jet Propulsion Laboratory – wskazującej na to, że trajektoria sondy kosmicznej DSCOVR nie przebiega wystarczająco blisko Księżyca. Dziwne byłoby zatem, gdyby drugi stopień rakiety nośnej aż tak bardzo przemieścił się, by miał trafić w Księżyc. Taką właśnie wersję podał portal ArsTechnica.