Powstała najmniejsza bateria świata. Jest mniejsza niż kryształek soli

Powstała najmniejsza bateria świata. Jest mniejsza niż kryształek soli

Postępująca miniaturyzacja elektroniki to z jednej strony nowe możliwości, a z drugiej kolejne wyzwania, a jednym z nich są akumulatory w wersji mini. Wygląda jednak na to, że inżynierowie Chemnitz University of Technology pomogą nam je rozwiązać, a przynajmniej na to wskazuje stworzona przez nich rekordowo mała bateria.

Urządzenia elektroniczne stają się coraz mniejsze i mniejsze, kiedyś komputery zajmowały całe pomieszczenia, dziś mamy je pod ręką w formie smartfonów, a fascynacja miniaturyzacją tylko postępuje.

Wystarczy spojrzeć na urządzenia typu inteligentny kurz (smartdust), tj. maleńkie, często niemal niewidoczne, wyposażone w kamery czy szereg czujników, które są w stanie monitorować temperaturę otoczenia (również naszego ciała i to od wewnątrz), substancje chemiczne i wiele innych czynników. I jest tylko jeden problem, ich rozwój jest poważnie utrudniony przez brak odpowiednich akumulatorów.

A przynajmniej było, bo naukowcy Chemnitz University of Technology poinformowali właśnie, że ustanowili nowy rekord w zakresie miniaturowych baterii. Ich rozwiązanie jest mniejsze niż kryształek soli i co ciekawe, powstało zainspirowane… techniką składania rolady biszkoptowej, czyli cienkiego arkusza ciasta posmarowanego kremem czy dżemem, a następnie zwiniętego w charakterystyczną rolkę.

Proces samoorganizacji inspirowanej roladą biszkoptową, jak nazywają tę technikę jej autorzy, polega na nakładaniu na wafel krzemowy warstw kolektorów prądu, elektrod stworzonych z polimerów, izolatorów elektrycznych i innych niezbędnych elementów, a następnie ich zwinięciu w dokładnie taki sam sposób jak popularne ciasto.