Microsoft rozważa rozszerzenie usługi Xbox Cloud Gaming o gry na PC

Microsoft rozważa rozszerzenie usługi Xbox Cloud Gaming o gry na PC

Według ostatnich informacji, Microsoft rozważa rozszerzenie swojej usługi Xbox Cloud Gaming o gry na PC. Obecnie usługa ta obejmuje tylko tytuły Xbox Series X i Xbox Series S, ale wewnętrzne wiadomości z postępowania FTC przeciwko Microsoft ujawniły, że firma planuje wykorzystać swoje serwery Azure do streamowania gier na PC.

W lipcu 2021 roku Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, skontaktował się z kierownictwem Xboxa, wyrażając przekonanie, że firma rozszerzy usługę Game Pass PC. Phil Spencer, Kareem Choudhry i Sarah Bond potwierdzili tę koncepcję. Celem jest wykorzystanie serwerów Azure i przystosowanie istniejącego sprzętu do opłacalnego streamowania gier niewyłącznie dla PC.

Mimo spowolnienia w rozwoju Xbox Cloud Gaming, Microsoft aktywnie dąży do strategicznej współpracy. 10-letnia umowa z brytyjską siecią mobilną EE sugeruje, że gry na PC z Xboxa mogą stać się dostępne dla klientów EE. Ponadto, testowanie obsługi myszy i klawiatury dla Xbox Cloud Gaming wskazuje na kolejne postępy w planach rozwoju.

W konkurencyjnym środowisku Microsoft pozostaje czujny. Podczas gdy Google Stadia napotkało problemy i ostatecznie zamknęło się w styczniu 2023 roku, Microsoft widzi w NVIDIA GeForce Now swojego głównego konkurenta i uważnie obserwuje innych graczy, takich jak Luna od Amazona.

Rozszerzając usługę Xbox Cloud Gaming o gry na PC, Microsoft ma na celu stworzenie kompleksowej platformy streamingu, która zaspokoi szerokie spektrum miłośników gier. Wykorzystując serwery Azure i strategiczne partnerstwa, firma zamierza umocnić swoją pozycję na rosnącym rynku gier w chmurze.