Meteor Lake: Intel prezentuje najnowsze procesory z nowymi funkcjami

Meteor Lake: Intel prezentuje najnowsze procesory z nowymi funkcjami

Intel niedawno zaprezentował swoją najnowszą jednostkę o nazwie Meteor Lake, która budzi dużo zainteresowania w świecie technologii. Chociaż te procesory są głównie projektowane do użytku w niskonapięciowych procesorach dla ultracienkich laptopów, oferują pewne funkcje, które mogą być korzystne dla przyszłej generacji procesorów do gier.

Jedną z najbardziej widocznych zmian w Meteor Lake jest jego rozłożony układ. W przeciwieństwie do poprzednich procesorów Intela, układ krzemowy Meteor Lake został podzielony na różne komponenty lub kafle. W skład tych kafli wchodzi kafelek Compute (zawierający rdzenie P i E), kafelek SoC (z jednostką NPU, blokiem multimedialnym i kontrolerem pamięci), kafelek Graphics (z układem GPU Intel Xe-LPG) oraz kafelek IO (dostarczający łączność Thunderbolt i PCIe Gen 5). Dodatkowo, istnieje również podstawa lub połączenie, które trzyma całą jednostkę razem.

Podczas gdy rdzenie P w kafelku Compute nie oferują znacznych usprawnień pod względem wydajności, nowe rdzenie E (znane jako Crestmont) na tym samym kafelku wykazują znaczną poprawę IPC. Te kompaktowe rdzenie są wyposażone w udoskonalone przewidywanie rozgałęzień, informacje zwrotne od Thread Director i możliwości przyspieszenia sztucznej inteligencji, co czyni je bardziej odpowiednimi do niskonapięciowych zadań.

Ciekawym elementem Meteor Lake jest moduł Low Power Island w kafelku SoC. Ten blok zawiera dwa niskonapięciowe rdzenie E, podsystem pamięci, kontroler zasilania, jednostkę IPU, moduł multimedialny, moduł wyświetlania oraz blok przyspieszania sztucznej inteligencji. Moduł Low Power Island może działać niezależnie od kafelka Compute, co pozwala go wyłączyć, gdy nie jest wymagany, oszczędzając w ten sposób energię.

Intel ujawnił również, że najwyższy model procesora Meteor Lake prawdopodobnie będzie miał sześć rdzeni P, osiem rdzeni E na kaflu Compute i dwa rdzenie E na kaflu SoC. Procesor wykorzystuje dwa moduły nazwane NOC (sieć na układzie) i IO Fabric do połączenia różnych kafli i efektywnego dostępu do pamięci dla niskonapięciowych rdzeni. Moduł NOC łączy kafelki Compute i Graphics, podczas gdy IO Fabric obsługuje bloki takie jak Wi-Fi, Bluetooth i PCIe w kaflu IO.

Meteor Lake to ekscytujący postęp w ofercie procesorów Intel. Oferuje rozłączane komponenty, poprawioną wydajność IPC dla rdzeni E, moduł Low Power Island dla efektywności energetycznej oraz innowacyjne technologie modułowe. Choć te procesory mogą być skierowane głównie do ultracienkich laptopów, mają obiecujące możliwości dla przyszłości procesorów do gier.