Nowa era komputerów AI według CEO Intela

Nowa era komputerów AI według CEO Intela

Podczas swojego wystąpienia podczas konferencji Intel Innovation, CEO Pat Gelsinger podkreślił znaczenie uruchamiania dużych modeli językowych i innych obciążeń uczenia maszynowego na własnych komputerach użytkowników. Wierzy, że sztuczna inteligencja restrukturyzuje naukę i transformuje różne dziedziny, co otwiera nową erę generacji komputerów AI.

Gelsinger przyznał, że komputery AI stoją przed wyzwaniami, ale uważa, że ich sukces zależy od rozwoju aplikacji przełomowych. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował aplikacje wzmocnione za pomocą sztucznej inteligencji działające na platformie wnioskowania OpenVINO Intela przy użyciu sprzętu Intel. Wśród nich znalazły się wtyczki do popularnych oprogramowań open source, takich jak Audacity i GIMP.

Podczas prezentacji głównie skupiano się na zbliżających się procesorach Intel Core Ultra o nazwie kodowej Meteor Lake o strukturze wieloprocesorowej, łączących rdzenie CPU Intela z GPU wykonanym w fabrykach TSMC. Procesory te również integrują silnik przetwarzania neuronowego (NPU), pochodzący od jednostek przetwarzania wizji (VPU) Intela.

Przewiduje się, że Sierra Forest Xeon SP Intela, wyposażony w 288 energooszczędnych rdzeni CPU, zadebiutuje w 2024 roku. Firma koncentruje się również na rozszerzaniu wsparcia dla OpenVINO na procesory Arm, aby umożliwić wnioskowanie AI na niskoenergetycznych systemach brzegowych.

Podczas konferencji Intel skupił się głównie na wnioskowaniu AI, ale Gelsinger wskazał również, że firma nie rezygnuje z uczenia maszynowego. Intel współpracuje z Stability AI, aby zbudować to, o czym Gelsinger nazwał „największym na świecie superkomputerem AI w Europie”, który będzie wykorzystywał kombinację procesorów Xeon i 4000 akceleratorów AI Gaudi2.

Źródła: The Register