• śr.. lis 29th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Sztuczna inteligencja na czołówce słownika Cambridge Dictionary

  ByKamil Dominiak

  lis 20, 2023
  Sztuczna inteligencja na czołówce słownika Cambridge Dictionary

  Cambridge Dictionary ogłosił Słowo Roku 2023, które okazało się być zaskakująco związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Zwycięzcą plebiscytu jest słowo „hallucinate”, czyli „halucynować” lub „mieć urojenia”. To powiązanie jest wynikiem coraz większego wpływu narzędzi AI na społeczeństwo.

  Słowo „hallucinate” stało się popularne w kontekście sztucznej inteligencji, gdy jej narzędzia zaczęły produkować fałszywe informacje. Każdy mógł zetknąć się z taką sytuacją, kiedy sztuczna inteligencja generowała błędne odpowiedzi na zadane pytania. Często narzędzia te „wymyślały” własne odpowiedzi, wprowadzając w błąd użytkowników. Nieprawdziwe, ale przekonujące grafiki generowane przez programy takie jak Midjourney czy DALL-E również mają związek z tym fenomenem.

  Cambridge Dictionary podjął decyzję o wprowadzeniu tej specyficznej definicji słowa „hallucinate” do swojego słownika, aby odzwierciedlić wpływ i rozwój sztucznej inteligencji. To jedno z wielu słów, które przechodzą ewolucję wraz z postępem technologicznym.

  Nie jest to pierwszy raz, kiedy Cambridge Dictionary wybiera Słowo Roku związanego z aktualnymi wydarzeniami społecznymi. W poprzednich latach sława przypadła słowom takim jak „perseverance” (nieustanny wysiłek) w 2021 roku, „quarantine” (kwarantanna) w 2020 roku oraz „upcycling” (przetwarzanie materiałów) w 2019 roku.

  Warto zaznaczyć, że wiele innych renomowanych wydawnictw, takich jak Oxford, Collins czy Merriam-Webster, również organizuje swoje plebiscyty na Słowo Roku. Trend ten jest obecny nie tylko w anglojęzycznym środowisku, ale także w Polsce, gdzie szczególnie popularny jest plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku.

  Sztuczna inteligencja nadal pozostaje na czołówce aktualnych trendów i z pewnością będzie miała ogromny wpływ na język i społeczeństwo w przyszłości.