WatchOS 10 – Uaktualnienie z problemami dla użytkowników Apple Watch

WatchOS 10 – Uaktualnienie z problemami dla użytkowników Apple Watch

Nigdy nie aktualizuję Apple Watch do bety watchOS, bo nie ma możliwości powrotu. Jednak wczoraj to zrobiłem i teraz bardzo tego żałuję – watchOS 10 to cofnięcie UI o wiele lat pod tak wieloma względami.

Od zawsze na Apple Watch Ultra korzystałem tylko z tarczy Wayfinder, która została dodana w watchOS 9 i jest unikalna dla tego modelu. Pozwalała na przełączanie się w tryb „nocny” za pomocą koronki. Teraz tego nie robi.
Kolejna rzecz to uruchamianie Workoutów z poziomu ekranu podręcznych aplikacji, gdzie miałem Now Playing, Workouts, Wiadomości i coś tam jeszcze. Teraz tego ekranu nie ma, bo zastąpiono go innym, gdzie nie mogę dodać sobie chociażby Wiadomości. Z jakiegoś niezrozumiałego powodu mam tam natomiast zegar, pomimo że wchodzę tam z ekranu tarczy, gdzie mam zegar. Po co?
Zmieniono też całe UI. Każde kliknięcie czy gest jest inny. Finalnie prawie wszystko można zrobić, ale w inny sposób i wymaga to więcej klików lub gestów. Pierwszą generację Apple Watcha z watchOS wprowadzono na rynek w 2015 roku, czyli ponad 8 lat temu. Wszystko, czego się nauczyliśmy przez te 8 lat, teraz trzeba wyrzucić do kosza i uczyć się od nowa.

Niektóre z najbardziej problematycznych dla mnie zmian to:
– Tarcza Wayfinder automatycznie przełącza się między kolorową a czerwoną. Teraz muszę mieć dwie tarcze – czerwoną Wayfinder i kolorową Wayfinder, obie ustawione na sztywno.
– Usunięto gest szybkiego przełączania się pomiędzy tarczami od brzegu ekranu. Teraz muszę nacisnąć ekran przez sekundę, wykonać gest w lewo lub prawo, aby zmienić tarczę, a potem kliknąć w ekran, aby aktywować wybraną tarczę.
– Brak podręcznego ekranu, który był pod przyciskiem bocznym. Teraz muszę przekręcić koronkę, a boczny przycisk otwiera Centrum Sterowania, z którego rzadko korzystam.

To największa porażka UI/UX u Apple’a od czasów iPhoneOS, kiedy nie było jeszcze funkcji kopiuj/wklej. Jako użytkownik, który nosi Apple Watcha non-stop od premiery w 2015 roku, jestem wściekły.

Może czas najwyższy wrócić do noszenia zegarków mechanicznych na co dzień i opcjonalnie opaski fitnessowej na drugiej ręce?