Pierwsi uczniowie otrzymali rządowe laptopy – co, jeśli zostaną uszkodzone lub zgubione?

Pierwsi uczniowie otrzymali rządowe laptopy – co, jeśli zostaną uszkodzone lub zgubione?

Rządowy program „Laptop dla Ucznia” ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych i wspieranie realizacji podstawy programowej. W ramach tego programu, rząd przekaże wszystkim uczniom klasy IV szkół podstawowych bezpłatne laptopy. W sumie będzie to prawie 400 tysięcy urządzeń, jednak poszczególne regiony otrzymają różne modele komputerów.

W przypadku uszkodzenia laptopa, wiele zależy od rodzaju awarii oraz formy przekazania sprzętu. Jeśli urządzenie zostało przejęte na własność, rodzic będzie musiał zapewnić laptop o identycznych parametrach lub zwrócić pieniądze. Kwota zwrotu zależy od czasu wystąpienia awarii po podpisaniu umowy i wartości przekazanego komputera.

Jeśli laptop został przekazany w ramach umowy użyczenia, rodzic lub opiekun będzie zobowiązany do zwrócenia sprzętu w stanie niepogorszonym. W przypadku uszkodzenia lub utraty, konieczne będzie zwrócenie pieniędzy, a kwota zwrotu zależy od czasu zawarcia umowy i wartości laptopa.

W przypadku uszkodzeń spowodowanych wadami konstrukcyjnymi, laptop będzie naprawiany na podstawie gwarancji. Warto skontaktować się z organem prowadzącym szkołę w celu uzyskania informacji na temat procedur gwarancyjnych. Wszystkie laptopy objęte są 36-miesięczną gwarancją typu door-to-door, dzięki której naprawy można dokonywać w szkole lub korzystając z usług kuriera na koszt producenta.

Warto pamiętać, że program „Laptop dla Ucznia” pozwala na pewne modyfikacje sprzętu, jednak nie wolno wpływać na warunki gwarancji.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP