Projekt „Cancel the cancer” najlepszy w konkursie Intel

Projekt „Cancel the cancer” najlepszy w konkursie Intel

Projekt „Cancel the cancer” autorstwa uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy został uznany za najlepszy w kraju w konkursie organizowanym przez firmę Intel. Program ten, który został zaprojektowany przez Wiktor Fajkowskiego, Mateusza Torzewskiego i Pawła Gołatę, został doceniony również przez Collegium Medicum UMK.

Prace nad projektem trwały już dwa lata. „Cancel the cancer” wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania zmian skórnych związanych z rakiem. Mimo ciągłego udoskonalania, twórcy podkreślają, że żadne programy czy algorytmy nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Ich program ma jedynie służyć jako wstępna weryfikacja lub zachęta do jak najszybszego skontaktowania się ze specjalistą.

Projekt uczniów z Bydgoszczy znalazł się w ścisłym finale konkursu AI Global Impact Festival 2023 organizowanego przez firmę Intel. W regionie projekty z Polski wyróżniały się najbardziej, a każdy z nastolatków otrzymał nagrodę w wysokości 1000 dolarów.

To niezwykłe osiągnięcie dla młodych naukowców, którzy dedykowali swój czas i wysiłek na rozwijanie technologii ograniczającej skutki chorób nowotworowych. Ich determinacja i zaangażowanie z pewnością przyniosą korzyści społeczeństwu w walce z rakiem.