Samsung wprowadza matryce 200 MP dla teleobiektywów

Samsung wprowadza matryce 200 MP dla teleobiektywów

Samsung kontynuuje rozwój mobilnej fotografii, wprowadzając nowe matryce o rozdzielczości 200 MP przeznaczone dla teleobiektywów. To rozwiązanie ma zniwelować problem niskiej jakości zdjęć w smartfonach z dedykowanym teleobiektywem. Interesujące jest jednak to, że sam Samsung nie zamierza ich używać.

Obecnie wiele smartfonów otrzymuje pochwały za jakość zdjęć, choć nie korzystają z dedykowanych teleobiektywów. Zamiast tego wykorzystują przycięcie z głównej matrycy o wysokiej rozdzielczości, np. 200 MP. Czasami efekty są imponujące, jak w przypadku realme 11 Pro+ 5G.

Samsung zaprezentował dwie nowe matryce o rozdzielczości 200 MP – Samsung ISOCELL HP2 i ISOCELL HP3, które mają zastępować teleobiektyw w smartfonach. Obie matryce mają ten sam rozmiar piksela, ale HP2 jest nieco większa (1/1.3″) niż HP3 (1/1.4″). Te matryce mają prawdopodobnie stanowić granicę pomiędzy doskonałymi a rewolucyjnymi smartfonami do fotografii w 2024 roku.

Wydaje się, że większość nowych smartfonów ma obecnie zbyt szeroki kąt w głównym obiektywie, co utrudnia robienie dobrych portretów. Teleobiektyw pozwala również lepiej oddzielić tło od fotografowanego obiektu. Dlatego dla większości użytkowników taka funkcja powinna być wystarczająca.

Nie wiadomo jednak, czy teleobiektyw o rozdzielczości 200 MP trafi do nadchodzącego modelu Samsung Galaxy S24 (Ultra). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w przeciekach o specyfikacji tego flagowego smartfona.

źródło