• czw.. lis 30th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Naukowcy Politechniki Lubelskiej czytają dzieciom część bajki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję

  ByMarta Bryła

  lis 21, 2023
  Naukowcy Politechniki Lubelskiej czytają dzieciom część bajki wygenerowanej przez sztuczną inteligencję

  Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaskakują swoją innowacyjną inicjatywą – czytaniem dzieciom bajki, która została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Bohaterami tej opowieści są Lubek i Lubcia, dwie urocze postacie z urządzeń stworzonych przez sztuczną inteligencję. Celem tej akcji jest nie tylko dostarczenie dzieciom rozrywki, ale również zwiększenie ich zainteresowania nauką i technologią.

  Spotkanie z dziećmi zaplanowane jest na 22 listopada o godzinie 9:00 w przedszkolu nr 53 przy ulicy Zachodniej 7 w Lublinie. Początkowo naukowcy przedstawią dzieciom krótką opowieść, w której wyjaśnią czym dokładnie jest sztuczna inteligencja i jak działa. Następnie dzieci będą miały okazję zapoznać się bliżej z głównymi postaciami bajki, takimi jak czujnik zegarowy czy mikromierz.

  Rola lektorów przypadnie pracownikom Wydziału Mechanicznego, w tym mgr inż. Eweliny Kosickiej z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji. Wspomina ona, że przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w tworzeniu historii, nadając imiona maszynom i urządzeniom, które wirtualnie opuszczają laboratorium Politechniki Lubelskiej, aby odkryć tajemnice lubelskich zabytków.

  Projekt ten cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że dr inż. Magdalena Zawada-Michałowska, również pracująca na Wydziale Mechanicznym, planuje kolejne akcje z czytaniem bajek. Jej zdaniem, takie wydarzenia łączą naukę z zabawą, a dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale również rozwijają wyobraźnię, empatię oraz kreatywność.

  Naukowcy Politechniki Lubelskiej dzięki tej innowacyjnej inicjatywie pokazują, że technologia może być wykorzystana nie tylko jako narzędzie edukacyjne, ale także jako środek do rozwijania wyobraźni i kreatywności u najmłodszych.