• wt.. lis 28th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Satya Nadella zapowiada nowy zespół badawczy ds. sztucznej inteligencji w Microsoft

  ByMarta Bryła

  lis 20, 2023
  Satya Nadella zapowiada nowy zespół badawczy ds. sztucznej inteligencji w Microsoft

  Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, ogłosił, że Sam Altman i Greg Brockman dołączają do firmy, aby stworzyć nowy zespół badawczy zajmujący się zaawansowaną sztuczną inteligencją. Decyzja ta wywołała pewne zaskoczenie wśród inwestorów, którzy byli zdziwieni odwołaniem Sama Altmana z funkcji dyrektora generalnego OpenAI. Niektórzy z nich byli nawet zaangażowani w dyskusję na temat przywrócenia Altmana na stanowisko, jednak ostatecznie zdecydowano się utrzymać tę decyzję.

  Podczas ogłoszenia, Nadella potwierdził również nominację Emmetta Sheara na nowego dyrektora generalnego OpenAI. Nadella wyraził swoje zadowolenie z możliwości współpracy z nim i nowym zespołem kierowniczym OAI.

  Sam Altman, twórca ChatGPT, potwierdził swoje przystąpienie do Microsoftu na platformie X (dawniej Twitter) poprzez enigmatyczny wpis „misja kontynuowana”. Równocześnie pojawiły się spekulacje dotyczące zbyt szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji i związanych z tym obaw o bezpieczeństwo AI. Według informacji „New York Times” i Bloomberg, konflikt Altmana i Ilyi Sutskevera, głównego naukowca i współzałożyciela OpenAI, dotyczył ryzyka związanego z technologią tworzoną przez organizację. Altman skupiał się głównie na aspektach biznesowej konkurencji, podczas gdy Sutskever uważał, że technologia może być niebezpieczna.

  Mimo że część OpenAI przekształciła się w firmę komercyjną w 2018 roku, rządzący nią zarząd non-profit nadal pozostaje związany z ruchem skutecznego altruizmu. Ten ruch, który koncentruje się na maksymalizacji efektywności filantropii, od lat zajmuje się kwestią ryzyka związanego z rozwojem sztucznej inteligencji. Sam Altman był związany z tym ruchem i wielokrotnie podkreślał zarówno ryzyko, jak i pozytywny potencjał sztucznej inteligencji.

  Konflikt między Sutkeverem a Altmanem opisywany jest również jako zderzenie dwóch wizji rozwoju OpenAI. Altman dążył do pozyskania nowych inwestorów i rozwoju ChatGPT, co wymagało znacznego kapitału, podczas gdy naukowcy związani z firmą wyrażali obawy co do ekspansji spółki, uważając ją za niekontrolowaną i potencjalnie niebezpieczną.

  Decyzja Altmana o dołączeniu do Microsoftu zapowiada nowy etap rozwoju firmy i jej działań w dziedzinie sztucznej inteligencji. Będzie to również ciekawy test dla sposobu, w jaki Microsoft wykorzysta te umiejętności do dalszego innowacyjnego rozwoju.