• pt.. gru 1st, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Astronauta NASA Frank Rubio wraca na Ziemię po rekordowym pobycie na ISS

  ByKamil Dominiak

  wrz 27, 2023
  Astronauta NASA Frank Rubio wraca na Ziemię po rekordowym pobycie na ISS

  Frank Rubio, astronauta NASA, który pobił amerykański rekord najdłuższego, nieprzerwanego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wreszcie wrócił na Ziemię. Wraz z rosyjskimi astronautami Siergiejem Prokopiewem i Dmitrijem Petelinem spędził na orbicie 371 dni. Jednak rekord trwającego 437 dni lotu kosmicznego nadal należy do rosyjskiego kosmonauty Velerija Poljakowa na pokładzie stacji Mir.

  Rubio, Prokopiew i Petelin wyruszyli na orbitę 21 września ubiegłego roku na pokładzie statku Sojuz MS-22. Miała to być misja trwająca pół roku. Niestety, 15 grudnia doszło do awarii, która wymagała natychmiastowego powrotu załogi na Ziemię. Na szczęście zastępczy Sojuz MS-23 został wysłany na orbitę, aby przycumować do ISS i zapewnić bezpieczne lądowanie dla Rubio, Prokopiewa i Petelina.

  Jednak misja trwała dłużej, ponieważ kolejna załoga, która miała przejąć obowiązki, nie była jeszcze gotowa. Dopiero 15 września astronautka NASA Loral O’Hara i kosmonauci Oleg Kononienko i Nikołaj Chub dotarli na pokładzie Sojuza MS-24.

  Dziś, o 9:54 czasu polskiego, Sojuz MS-23 odłączył się od modułu Priczał Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie doszło do lądowania w Kazachstanie o 13:17. Podczas całej misji załoga okrążyła Ziemię 5963 razy i przeleciała ponad 250 milionów kilometrów.

  Frank Rubio, Siergiej Prokopiew i Dmitrij Petelin zostaną teraz poddani szczegółowym badaniom i testom po długotrwałym pobycie w kosmosie. Ich misja wniesie ważny wkład w rozwój badań kosmicznych oraz przygotowanie do przyszłych misji na ISS.