• czw.. lis 30th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Sztuczna inteligencja w sektorze bankowym: ograniczenia i perspektywy

  ByKamil Dominiak

  lis 21, 2023
  Sztuczna inteligencja w sektorze bankowym: ograniczenia i perspektywy

  Sztuczna inteligencja (AI) jest kluczowym elementem rozwoju i postępu technologicznego dla sektora bankowego. Od lat wdrażane są proste rozwiązania AI, takie jak segmentacja danych, wspomaganie windykacji czy zarządzanie portfelami. Jednak regulacje nie nadążają za rozwojem technologii, co ogranicza możliwości wykorzystania AI w bankach.

  Dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP), wskazał, że prawo obecnie wymaga zgód klientów na zastosowanie różnych rozwiązań, w tym tych, które służą podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. Oznacza to, że nie wszystkie nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja, mogą być bezproblemowo stosowane w bankach.

  Przykładem takiego ograniczenia jest biometria behawioralna, która śledzi zachowania klientów, takie jak ruchy myszką czy sposób pisania na klawiaturze. Mimo że nie są to dane osobowe, w Polsce wymaga się zgody na zastosowanie tej technologii, która skutecznie wykrywa próby podszywania się przestępców pod klientów banków.

  Kolejnym aspektem, który jest ograniczany przez wymogi zgód, jest hiperpersonalizacja oparta na sztucznej inteligencji. Geolokalizacja, jako jeden z elementów hiperpersonalizacji, również podlega regulacjom i wymaga zgody klientów. Dr Białek uważa, że hiperpersonalizacja jest nieunikniona w praktyce bankowej, ale jej rozwój jest hamowany przez te ograniczenia.

  Ważnym zagadnieniem dla sektorów bankowego i sztucznej inteligencji jest cyberbezpieczeństwo. Dr Białek podkreślił, że banki nieustannie ścigają się z przestępcami i cały czas wygrywają. Jednak przestępcy coraz częściej wykorzystują zarówno nowe technologie, jak i socjotechnikę i manipulację, gdzie narzędzia technologiczne mogą nie zawsze pomóc. W takich sytuacjach zdrowy rozsądek klienta jest kluczowy.

  W odpowiedzi na te zagrożenia, banki prowadzą szerokie akcje edukacyjne, które mają na celu podniesienie odporności klientów na działania przestępców. Wraz z rozwojem technologii AI, sektor bankowy musi nadal dostosowywać się do regulacji, dbać o bezpieczeństwo klientów i ścigać przestępców, wdrażając zarówno nowe technologie, jak i stosując zdrowy rozsądek.