• czw.. lis 30th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Sztuczna inteligencja: nadreklamowana czy wartościowa?

  ByMarta Bryła

  lis 21, 2023
  Sztuczna inteligencja: nadreklamowana czy wartościowa?

  Nowe badanie wskazuje na rosnący sceptycyzm wśród osób pracujących w branży technologicznej dotyczący wartości i przereklamowania sztucznej inteligencji. Według ankiety przeprowadzonej wśród ponad 1500 specjalistów z tej dziedziny, ponad połowa respondentów uważa, że AI jest przereklamowana.

  Interesującym wnioskiem z badania jest, że kierownictwo wyższego szczebla, które często widzi sztuczną inteligencję jako narzędzie do obniżania kosztów poprzez zastępowanie pracowników, ma bardziej przychylne zdanie na temat tej technologii. Natomiast pracownicy niższego szczebla, którzy bezpośrednio korzystają z AI w miejscu pracy, uważają ją za przereklamowaną.

  Sceptycyzm może wynikać z kilku czynników, takich jak dokładność odpowiedzi AI, bezpieczeństwo danych oraz związane z nią koszty. Pomimo tego, tylko niewielka grupa respondentów uważa, że pracodawcy inwestują nadmiernie w sztuczną inteligencję.

  Większość respondentów zgadza się również, że AI będzie miała znaczący wpływ na ich miejsca pracy i branżę w ciągu najbliższych pięciu lat. Wiele firm już teraz podejmuje wysiłki w celu wdrożenia tej technologii.

  David Hsu, dyrektor generalny Retool, podkreśla, że sztuczna inteligencja może zmieniać zawody, ale również przyspieszać i wzmocnić pracę ludzi. Należy zrozumieć i ocenić, w jaki sposób ta technologia jest wykorzystywana, aby osiągnąć prawdziwe korzyści.

  Podsumowując, mimo że sztuczna inteligencja jest popularna i inwestuje się w nią wiele pieniędzy, w branży technologicznej pojawia się coraz więcej sceptyków. Ważne jest, aby dalej badać i oceniać wartość i potencjał AI, aby właściwie wykorzystać tę technologię w przyszłości.