• niedz.. lut 25th, 2024

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Niezwykłe odkrycie: Pradawny liliowiec z Sahara Zachodnia

  ByKamil Dominiak

  lut 13, 2024
  Niezwykłe odkrycie: Pradawny liliowiec z Sahara Zachodnia

  Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia na terenie Sahary Zachodniej – pradawny liliowiec, który żył około 170 milionów lat temu. To morskie stworzenie należące do grupy szkarłupni, mniej znanej od rozgwiazd czy ogórków morskich.

  Badany liliowiec posiadał typową dla swojej grupy budowę, z kielichem, łodygą i ramionami służącymi do pobierania drobnego planktonu. Był przytwierdzony do podłoża, być może fragmentu skały czy korala. Miał symetrię ciała wielokrotną pięciokrotną, charakterystyczną dla liliowców.

  Przez wieki liliowce przetrwały na Ziemi, choć ich liczba i różnorodność gatunków ulegały zmianom. Naukowcy odkryli, że niektóre liliowce miały nawet znaczenie skałotwórcze. Dzisiaj przetrwało tylko kilka rodzajów liliowców łodygowych, natomiast liliowce pozbawione łodyg są częstymi mieszkańcami raf.

  Przeprowadzone badania były na tyle unikalne, że nowo odkrytą formę zwierzęcia nazwano Copernicrinus zamorae. Nazwa ta jest hołdem dla astronoma Mikołaja Kopernika oraz hiszpańskiego badacza ewolucji szkarłupni, dr. Samuela Zamorę Iranzo. Nowy gatunek liliowca należy do mało poznanej rodziny Tiolliericrinidae.

  Odkrycie zostało dokonane w regionie Djebel Kérdacha na terenie Sahary Zachodniej. Fragment szkieletu, na podstawie którego opisano nowy rodzaj i gatunek, należy obecnie do kolekcji Muzeum Uniwersytetu Śląskiego.

  Naukowcy zauważyli, że liliowiec był zwierzęciem niewielkim, a największy fragment badanego szkieletu miał ponad 2 milimetry długości. Przypuszcza się, że całe zwierzę osiągało kilka centymetrów.

  Kopalne liliowce zazwyczaj nie zachowują się w całości, a po śmierci ich szkielet rozpada się na drobne elementy. Naukowcy muszą się zatem posługiwać puzzlami, aby zrekonstruować zwierzę i je zanalizować.

  Badania przeprowadzono we współpracy polsko-algierskiego zespołu naukowego. Wyniki badań są istotnym wkładem w poznanie historii i ewolucji liliowców oraz innych szkarłupni.

  FAQ:

  1. Co odkryli naukowcy na terenie Sahary Zachodniej?
  Naukowcy odkryli pradawny liliowiec, który żył około 170 milionów lat temu.

  2. Jakie grupy zwierząt należą do szkarłupni?
  Szkarłupnie to grupa zwierząt, do której należą m.in. rozgwiazdy i ogórki morskie.

  3. Jak wyglądał badany liliowiec?
  Badany liliowiec miał typową dla swojej grupy budowę, z kielichem, łodygą i ramionami służącymi do pobierania drobnego planktonu. Był przytwierdzony do podłoża i miał symetrię ciała wielokrotną pięciokrotną.

  4. Jakie znaczenie miały liliowce w przeszłości?
  Niektóre liliowce miały znaczenie skałotwórcze. Obecnie przetrwało tylko kilka rodzajów liliowców łodygowych.

  5. Jak nazywa się nowo odkryty gatunek liliowca?
  Nowo odkryty gatunek liliowca nosi nazwę Copernicrinus zamorae.

  6. Do jakiej rodziny należy ten gatunek liliowca?
  Nowy gatunek liliowca, Copernicrinus zamorae, należy do rodziny Tiolliericrinidae.

  7. Gdzie zostało dokonane odkrycie?
  Odkrycie zostało dokonane w regionie Djebel Kérdacha na terenie Sahary Zachodniej.

  8. Jakie są wymiary odkrytego liliowca?
  Liliowiec był niewielkim zwierzęciem, a największy fragment badanego szkieletu miał ponad 2 milimetry długości. Przypuszcza się, że całkowita długość zwierzęcia osiągała kilka centymetrów.

  9. Jak przeprowadzono badania?
  Badania zostały przeprowadzone we współpracy polsko-algierskiego zespołu naukowego. Naukowcy musieli korzystać z puzzli, aby zrekonstruować zwierzę i je zanalizować.

  Definicje:
  – Liliowiec: morskie zwierzę z grupy szkarłupni, o budowie z kielichem, łodygą i ramionami służącymi do pobierania pokarmu.
  – Szkarłupnie: grupa zwierząt morskich, do której należą m.in. rozgwiazdy, ogórki morskie i liliowce.
  – Skałotwórca: organizm, który tworzy skały, np. niektóre gatunki liliowców.

  Linki:
  uni.la
  sg.us.edu.pl