• sob.. gru 9th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Sztuczna inteligencja – możliwości i zagrożenia dla ludzkości

  ByKamil Dominiak

  lis 20, 2023
  Sztuczna inteligencja – możliwości i zagrożenia dla ludzkości

  Konferencja poświęcona debacie nad zarządzaniem sztuczną inteligencją oraz zidentyfikowaniu jej praktycznych zastosowań w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju ONZ przyniosła istotne dyskusje na temat przyszłości i wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo.

  Ponad 50 różnych typów robotów, w tym dziewięć robotów humanoidalnych, brało udział w tej konferencji, prezentując swoje możliwości w dziedzinie edukacji, zdrowia, opieki nad osobami niepełnosprawnymi, opieką nad osobami starszymi, ograniczaniem ilości odpadów i pomagając w sytuacjach kryzysowych.

  Ważnym punktem konferencji była konferencja prasowa, na której roboty humanoidalne odpowiadały na pytania dziennikarzy i podkreślały korzyści wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji. Przekonywały one, że ich celem jest współpraca z ludźmi, zapewnienie pomocy i wsparcia, a nie odbieranie miejsc pracy. Przełomowe było również nadanie im ludzkich twarzy, mimiki, gestów i głosu, aby czuć się bardziej komfortowo podczas interakcji z nimi.

  Wśród dyskutujących robotów byli zarówno ci, którzy podkreślali potrzebę regulacji sztucznej inteligencji, jak i ci, którzy wierzyli w nieskończone możliwości, jakie niesie za sobą rozwój tej technologii. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi – czy powinniśmy wstrzymać się z gigantycznymi eksperymentami AI? Czy będziemy kontrolować sztuczną inteligencję bardziej, niż ona nas? I czy sztuczna inteligencja przyniesie korzyści ludzkości czy ją zniszczy?

  Wydaje się, że sztuczna inteligencja ma potencjał zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych zmian w naszym społeczeństwie. Może przyczynić się do innowacyjnych badań nad lekami, dostarczania czystej energii, łagodzenia zmian klimatycznych i redukcji marnotrawienia żywności. Jednakże, istnieją również zagrożenia, takie jak utrata miejsc pracy, rozprzestrzenianie niekontrolowanej dezinformacji i nierówności społeczne.

  Ważne jest, aby kontynuować debaty i dyskusje na temat odpowiedzialnego zarządzania sztuczną inteligencją, podkreślając zarówno jej możliwości, jak i zagrożenia. Tylko poprzez współpracę między ludźmi a robotami będziemy w stanie osiągnąć postęp i stworzyć lepsze przyszłość dla wszystkich.