Paint w systemie Windows 11: Powrót do korzeni

Paint w systemie Windows 11: Powrót do korzeni

Paint przeszedł wiele transformacji w ciągu ostatnich lat. Od aplikacji, która uczyła dzieci obsługi komputera na lekcjach informatyki w szkole, przez program zepchnięty na margines systemu Windows, aż po dzisiejsze wieści, że będzie przypominać GIMPa w wersji demo.

W 2017 roku Microsoft ogłosił, że przestanie aktualizować Paint i nie dodawać do niego nowych funkcji. Po premierze systemu Windows 10, funkcję edycji grafiki przejął Paint 3D, ale jego panowanie nie trwało długo.

Jednak Windows 11 przyniósł pewne zmiany i przywrócił wiarę w to, że Paint nadal będzie częścią systemu. Paint 3D został przeniesiony do Microsoft Store jako opcjonalnie pobieralna aplikacja, a klasyczny Paint powrócił do łask. Teraz program jest aktualizowany częściej niż kiedykolwiek wcześniej.

Użytkownicy programu Windows Insider otrzymali nową wersję Microsoft Paint o numerze 11.2308.18.0. W tej edycji aplikacja obsługuje warstwy i przetwarza dane na temat przezroczystości, co jest podstawową funkcją w programach graficznych takich jak Adobe Photoshop czy darmowy GIMP. Paint 3D również oferuje obsługę przezroczystości plików PNG, ale nie ma możliwości pracy na warstwach.

Paint nigdy nie był zaawansowanym narzędziem i nie będzie nim nawet po dodaniu powyższych funkcji. Dla osób korzystających z komputera do podstawowych zadań lub szybkiej edycji zrzutów ekranu, Paint jest wystarczający. Dodatek warstw i inteligentne usuwanie tła z zdjęć będą mile widzianym dodatkiem dla podstawowej funkcjonalności Painta.

Aby skorzystać z nowych funkcji, można zapisać się do programu testów systemu Windows 11, co umożliwi dostęp do nowych opcji przed ich oficjalnym wydaniem. Można dołączyć do programu testów z poziomu panelu Ustawień w systemie, w zakładce Windows Update.