Kolejna generacja konsoli Xbox – Wiadomości z wewnętrznych dokumentów Microsoftu

Kolejna generacja konsoli Xbox – Wiadomości z wewnętrznych dokumentów Microsoftu

Dopiero co pisaliśmy na temat odświeżonych konsol Xbox Series X i Xbox Series S, a także nowego kontrolera Xbox „Sebile” z akcelerometrem oraz haptycznymi wibracjami. Okazuje się jednak, że wewnętrzne dokumenty Microsoftu dotyczące nowej generacji konsoli Xbox również przedostały się do sieci. Te dokumenty pochodzą z sądowej walki z FTC dotyczącej przejęcia Activision Blizzard.

Według tych dokumentów, nowa generacja konsoli Xbox ma zostać wydana w 2028 roku. Microsoft podkreśla, że będą to hybrydowe urządzenia, łączące moc tradycyjnego sprzętu z technologią cloud gamingu. Nowy Xbox ma posiadać niestandardowe APU od AMD, zbudowane na podstawie mikroarchitektury Zen 6 dla procesora i architektury RDNA 5 dla jednostki graficznej.

W przypadku Zen 6, Microsoft wspomina o hybrydowej architekturze, wzorowanej na big.LITTLE, która połączy większe, mocniejsze rdzenie (Zen 6) z bardziej energooszczędnymi rdzeniami (najprawdopodobniej Zen 6c). APU ma być odpowiednio zbalansowane pod względem liczby rdzeni Zen 6 (duże) i Zen 6c (małe).

Nowa konsola Xbox ma wprowadzić także nową generację bibliotek DirectX Ray Tracing, co sugeruje ulepszoną i wydajniejszą wersję śledzenia promieni na konsoli Xbox, a także dynamiczne globalne oświetlenie w grach. Planowane jest również optymalizowanie renderowania mikropolygonów. Konsola będzie także wykorzystywać techniki skalowania rozdzielczości oraz sztucznej inteligencji (AI).

Microsoft również priorytetowo traktuje kompatybilność z wcześniejszymi grami, aby umożliwić łatwą migrację gier na nową generację konsoli. Nowy Xbox ma być elastyczny i otwarty dla deweloperów, co przyspieszy i ułatwi tworzenie gier next-gen.

Źródło: X (Twitter) @Wario64