• niedz.. lut 25th, 2024

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Jowisz – spłaszczony dysk czy kulista planeta?

  ByKamil Dominiak

  lut 13, 2024
  Jowisz – spłaszczony dysk czy kulista planeta?

  Nowe badania przynoszą zaskakujące odkrycie dotyczące powstania Jowisza. Dotychczasowe symulacje sugerują, że duże planety, formując się daleko od ich gwiazd macierzystych, mogą przybierać kształt spłaszczonego dysku. Astrofizycy z Uniwersytetu Central Lancashire przeanalizowali ten proces i doszli do ciekawych wniosków.

  Tradycyjnie uważano, że planety formują się poprzez akrecję kawałków skał, które stopniowo łączą się, tworząc większe obiekty. Wiemy, że mniejsze planety, takie jak Ziemia czy Mars, powstają w ten sposób. Jednakże, dla większych gazowych gigantów, jak Jowisz, okazało się, że mogą występować inne zjawiska.

  Astrofizycy przeprowadzili skomplikowane symulacje, uwzględniając różne parametry, takie jak gęstość gazu, temperatura i prędkość dysku. Ich badania wykazały, że protoplanety gazowych olbrzymów najprawdopodobniej przybierają kształt spłaszczonego dysku na początku swojego formowania. Co ciekawe, materia gromadzi się głównie na biegunach takiej protoplanety, a nie wokół równika.

  Odkrycie to stawia pod znakiem zapytania dotychczasowe modele formowania się planet i akrecji jądra. Badacze zastanawiają się, jakie inne różnice mogą występować w parametrach protoplanet, zależnie od kąta patrzenia. Zdaniem uczonych, takie spojrzenie na proces powstawania planet może również mieć wpływ na interpretację danych dotyczących innych planet.

  Choć dalsze badania są niezbędne, aby pełniej zrozumieć te zjawiska, to odkrycie wskazuje na to, że nasza wiedza o tworzeniu się planet wciąż jest niepełna. Zrozumienie tych procesów może mieć znaczenie nie tylko dla badania Jowisza, ale również dla innych obiektów w kosmosie. Czas pokaże, jakie jeszcze tajemnice skrywa wszechświat i jakie odkrycia czekają na naukowców.

  FAQ

  Q: Jakie jest odkrycie dotyczące powstania Jowisza?
  A: Nowe badania sugerują, że Jowisz i inne gazowe olbrzymy na początku swojego formowania przybierają kształt spłaszczonego dysku, a materia gromadzi się głównie na biegunach, a nie wokół równika.

  Q: Jak tradycyjnie uważano, że formują się planety?
  A: Tradycyjnie uważano, że planety formują się poprzez akrecję kawałków skał, które stopniowo łączą się, tworząc większe obiekty.

  Q: Jaki jest wpływ tego odkrycia na modele formowania się planet?
  A: To odkrycie kwestionuje dotychczasowe modele formowania się planet i akrecji jądra, a badacze zastanawiają się, jakie inne różnice mogą występować w parametrach protoplanet, zależnie od kąta patrzenia.

  Q: Dlaczego to odkrycie jest istotne?
  A: To odkrycie wskazuje na to, że nasza wiedza o tworzeniu się planet jest niepełna. Zrozumienie tych procesów ma znaczenie dla badania nie tylko Jowisza, ale również innych obiektów w kosmosie.

  Definicje

  – Astrofizycy: naukowcy zajmujący się badaniem zjawisk fizycznych związanych z obiektami kosmicznymi.
  – Akrecja: proces stopniowego łączenia się drobniejszych obiektów w większe obiekty przez grawitacyjne przyciąganie.
  – Protoplankety: młode, rosnące planety wczesnej fazy formowania.

  Linki powiązane

  Uniwersytet Central Lancashire