• śr.. lis 29th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Intel Arrow Lake, Lunar Lake i Panther Lake – nowe wieści na temat procesorów Intel Core Ultra dla komputerów PC

  ByKamil Dominiak

  lis 20, 2023
  Intel Arrow Lake, Lunar Lake i Panther Lake – nowe wieści na temat procesorów Intel Core Ultra dla komputerów PC

  Intel ma wiele w planach, jeśli chodzi o przyszłoroczne procesory dla laptopów. Oprócz premierowych układów Lunar Lake, firma ma także plany dotyczące procesorów Intel Arrow Lake oraz Panther Lake.

  Informacje na temat modelu Lunar Lake MX pozostają nieoficjalne, ale wydaje się, że Intel planuje stworzyć procesory o wysokiej energooszczędności, które będą idealne do wykorzystania w smukłych laptopach. Podział procesorów Lunar Lake MX na jednostki Core 7 i Core 5 sugeruje, że będą one korzystać z 8 rdzeni, w których znajdą się zarówno rdzenie Performance, jak i Low Power Efficient.

  Co więcej, procesory Lunar Lake MX zostaną zbudowane na podobnej zasadzie jak układy Apple Silicon, w których na jednej podstawce umieszczono procesor i dwa stosy pamięci LPDDR5X-8533. Ta unifikowana pamięć RAM wpłynie na zwiększenie przepustowości, co będzie ważne dla nowego układu graficznego Xe z drugiej generacji Battlemage. Nowy układ zaoferuje do 8 bloków Xe-Core, co pozwoli na obsługę funkcji takich jak Ray Tracing czy skalowanie rozdzielczości.

  Kolejnym ważnym elementem będzie wprowadzenie tzw. Memory on Package (MoP), co pozwoli na redukcję poboru mocy oraz miejsca potrzebnego na zamontowanie procesora i układu graficznego. Cała podstawka ma mieć rozmiary 27 x 27,5 mm. Nowy układ graficzny będzie również obsługiwał HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 oraz kodek VVC / H.266.

  Oprócz tego, procesory Lunar Lake MX będą w pełni zgodne z najnowszymi standardami łączności bezprzewodowej, takimi jak WiFi 7 i Bluetooth 5.4. Oferować będą także linie PCIe 5.0 i PCIe 4.0. W zależności od limitu energetycznego, procesory Lunar Lake MX będą działać w zakresie od 8 W do 30 W TDP.

  Podsumowując, przyszłoroczne procesory Intel Arrow Lake, Lunar Lake i Panther Lake zapowiadają się bardzo obiecująco, oferując nowe możliwości w zakresie wydajności, efektywności energetycznej i obsługi nowych standardów łączności. Już nie możemy się doczekać ich premiery i testów, aby poznać ich prawdziwy potencjał.

  Źródło: VideoCardz