Intel Innovation Day 2023: Co nowego dla deweloperów i klientów?

Intel Innovation Day 2023: Co nowego dla deweloperów i klientów?

Intel Innovation Day to coroczne wydarzenie, na którym firma zapowiada różnego rodzaju nowości. W tym roku odbędzie się ono w San Jose, w dniach 19-20 września i wszystko wskazuje na to, że nowości będą wyjątkowo gorące!

Przed Innovation Day 2023 niebieski gigant zorganizował konferencję prasową, podczas której dostaliśmy różnego rodzaju informacje, związane z poruszanymi przez firmę tematami podczas tegorocznego wydarzenia. Developer Cloud, zapowiedziany w 2022 roku, zostanie udostępniony szerokiemu gronu odbiorców. Osoby chcące korzystać z tego rozwiązania dostaną dostęp do różnych narzędzi, takich jak chociażby oneAPI Toolkit.

Nie zabrakło także deklaracji dotyczących pracy nad uproszczeniem AI w produktach i rozwiązaniach firmy, które są kierowane do klientów. Intel przygotował także nową platformę, a wraz z nią produkty o nazwach kodowych Sierra Forest oraz Granite Rapids.

Warto też nadmienić, że Intel zapowiedział nową generację procesorów, taką jak Emerald Rapid i Xeon 5. generacji, który ma być szybszy i dysponować zwiększoną pamięcią cache. Premiera Xeona 5. generacji ma nastąpić 12 grudnia tego roku.

Intel zwraca również uwagę na rosnące znaczenie oprogramowania brzegowego (Edge) i możliwości wykorzystania AI w rozwiązaniach Edge. Firma przewiduje, że do 2025 roku ponad połowa korporacji będzie wykorzystywać do przetwarzania danych technologię Edge, a rok później przynajmniej połowa z nich będzie wykorzystywać do tego także technologię Machine Learning.

Podczas konferencji Intel zapowiedział również powstanie nowego „AI PC” wykorzystującego procesory Meteor Lake, których premiera jest zaplanowana na 14 grudnia 2023 roku.

Zapowiedziana została także nowa wersja narzędzi OpenVINO, która zaoferuje usprawnienia w optymalizacji i tworzeniu AI dla usług opartych na chmurze. Będzie to m.in. automatyczny import i konwersja modeli PyTorch i TensorFlow, techniki kompresji modelu dla optymalizacji LLM oraz pełne wsparcie dla procesora Meteor Lake i NPU.

Intel Innovation Day 2023 przyniesie wiele interesujących nowości dla deweloperów i klientów. Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie Intel.