Intel Innovation 2023 – Plan na przyszłość procesorów Intel

Intel Innovation 2023 – Plan na przyszłość procesorów Intel

Dzisiaj odbył się pierwszy dzień konferencji Intel Innovation 2023, na której przedstawiono plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata dotyczące procesorów dla komputerów PC i serwerów. Zidentyfikowano trzy kolejne generacje procesorów, które mają trafić na rynek w 2024 i 2025 roku.

Podczas konferencji Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intel, zaprezentował wafel krzemowy dla procesorów Arrow Lake, który został wytworzony w litografii Intel 20A. Potwierdzono, że Arrow Lake jest obecnie testowany, podobnie jak Lunar Lake. Na konferencji pokazano działający procesor Arrow Lake w testowym notebooku oraz przeprowadzono test z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Następnie omówiono litografię Intel 4, która ma przynieść dwukrotnie większą skalowalność. Pierwsze próbki układów w procesie Intel 18A zostaną wysłane do laboratoriów w pierwszym kwartale 2024 roku. W 2025 roku planowane jest wprowadzenie procesorów Panther Lake, także opartych na litografii Intel 18A.

W kontekście serwerowych procesorów, układy Xeon Scalable 5. generacji o kodowej nazwie Emerald Rapids są blisko premiery w tym roku. Premiera jest zaplanowana na 14 grudnia, tak samo jak dla Meteor Lake. Na konferencji zaprezentowano również próbkę 288-rdzeniowego procesora Xeon Sierra Forest, opartego na rdzeniach Efficient, oraz próbkę wafla krzemowego.

Podsumowując, pierwszy dzień konferencji Intel Innovation 2023 dostarczył informacji na temat przyszłych procesorów, litografii i planów przedsiębiorstwa. Intel kontynuuje rozwijanie nowych generacji procesorów, aby zapewnić efektywność energetyczną i wydajność dla różnych segmentów rynku.