• śr.. lis 29th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Sztuczna inteligencja vs. twórczość ludzka: Kto wygra?

  ByMarta Bryła

  lis 20, 2023
  Sztuczna inteligencja vs. twórczość ludzka: Kto wygra?

  Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina, która rozwija się w zawrotnym tempie. Możliwości, jakie oferuje, są niezwykłe – od samochodów autonomicznych po systemy detekcji chorób. Jednak czy AI ma potencjał, aby stać się kreatywnym twórcą? Twórca popularnego serialu „Black Mirror”, Charlie Brooker, ma wątpliwości.

  Zdaniem Brookera, choć sztuczna inteligencja może wykazywać niezwykłe zdolności obliczeniowe i logistyczne, to nie jest w stanie dorównać człowiekowi pod względem kreatywności. Twórcza siła ludzkiego umysłu, zdolność do tworzenia emocji i unikalnych perspektyw, sprawiają, że człowiek nadal jest niezastąpiony w dziedzinie twórczości artystycznej.

  Choć AI może generować skomplikowane wersje i wzorce, które przypominają rzeczywistość, brakuje jej zdolności do wyobraźni, abstrakcji i intuicji – elementów kluczowych dla prawdziwej sztuki. Istota ludzka jest wpływana przez emocje i doświadczenia, co pozwala jej tworzyć dzieła, które poruszają i inspirują innych.

  Pomimo postępów AI, która może analizować ogromne ilości danych i uczyć się na bazie istniejących wzorców, człowiek pozostaje niezbędny dla rozwoju sztuki i kultury. Przejmowanie twórczości przez maszyny może prowadzić do utraty indywidualności i oryginalności.

  Twórca „Black Mirror” dowodzi, że choć AI ma ogromny potencjał w wielu dziedzinach, nie jest w stanie zastąpić ogromnej siły ludzkiej twórczości. To właśnie człowiek, z jego unikalnymi doświadczeniami i emocjami, będzie nadal rządzić światem sztuki i kreatywności.