AMD wprowadza chip Epyc Siena 8004 skoncentrowany na efektywności energetycznej

AMD wprowadza chip Epyc Siena 8004 skoncentrowany na efektywności energetycznej

AMD przedstawia czwarty wariant swojej linii chipów Epyc, Epyc Siena 8004. Ten nowy chip skupia się na efektywności energetycznej, zwłaszcza dla zastosowań brzegowych.

Najważniejszą zmianą w Epyc Siena 8004 jest wprowadzenie nowego gniazda, SP6, dostępnego tylko w konfiguracji pojedynczego gniazda. Jest to celowe działanie AMD, które ma na celu ograniczenie TDP (Thermal Design Power), co przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej.

Epyc Siena 8004 korzysta z architektury Zen 4c, która jest bardziej energooszczędna i zoptymalizowana pod kątem gęstości w porównaniu do poprzednich wersji Zen 4 i Zen 4c dostępnych w chipach Epyc Genoa 9004. Oba te chipy są jednak „logicznie” identyczne, co oznacza, że nie ma różnicy w kodzie oprogramowania między nimi.

Nowy chip AMD ma zastosowanie głównie w zastosowaniach brzegowych, takich jak przetwarzanie głosu i obrazu w budynkach telekomunikacyjnych, regionalne lokalizacje chmur, czy nawet stacje bazowe u dostawców usług telekomunikacyjnych. Jest to strategiczny krok, który może wpłynąć na zarządzanie i zasilanie centrów danych oraz aplikacji brzegowych.

Warto również zauważyć, że firmy takie jak Dell, Lenovo i Supermicro już przygotowują systemy, które będą korzystać z nowego chipu Epyc Siena 8004 od AMD. Inne duże marki, takie jak HPE, Oracle, Gigabyte i Fujitsu, również wykazują zainteresowanie.

AMD kontynuuje swoją misję zmieniania reguł gry w dziedzinie technologii centrów danych. Epyc Siena 8004 jest kolejnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego energetycznie środowiska dla przyszłych zastosowań brzegowych i centrów danych.