Jak budować silną więź z dzieckiem?

Jak budować silną więź z dzieckiem?

Bezpieczeństwo, spokój i zaopiekowanie sprawiają, że dzieci czują się kochane, potrzebne, ważne. Wytworzenie odpowiedniej więzi między rodzicem a dzieckiem często okazuje się być wyzwaniem. Niektórym przychodzi z łatwością, inni muszą się tego nauczyć.

Więź z dzieckiem można budować na wiele sposobów i to każdego dnia. Miłość i czułość są podstawą bezpiecznego rozwoju. Dodają pewności siebie, ułatwiają nawiązywanie zdrowych relacji i zapewniają lepszy start w przyszłość. Dziecko musi czuć i wiedzieć, że może na rodzicu polegać. Zawsze i wszędzie. Oto trzy sposoby, które pomogą ci zbudować silną więź ze swoim dzieckiem.

Rutyna, a nie chaos

Najnowsze badanie z 2023 roku rzuca nowe światło na wyzwania stojące przed rodzinami, domami, w których panuje chaos. Naukowcy nie mają wątpliwości, że nawiązanie więzi, prowadzenie wartościowych i znaczących rozmów w takich warunkach jest znacznie utrudnione.

– Stresujące doświadczenia, takie jak życie w chaotycznym środowisku domowym, mogą osłabić zdolności regulacyjne rodziców, utrudniając im reagowanie i pozytywny kontakt z dziećmi w ciągu dnia – wyjaśnia główna autorka badania, psycholog Jackie Nelson.

Badanie podkreśla, jak istotne znaczenie ma wprowadzenie konsekwencji i rutyny do dnia codziennego. To środek ułatwiający swobodne i owocne rozmowy, które w konsekwencji sprzyjają nawiązaniu wyjątkowej więzi. Pamiętaj o wspólnym spożywaniu posiłków, wartościowych rozmowach czy czasie spędzonym tylko i wyłącznie z dzieckiem.

Autorytatywność, a nie autorytarność

Kluczowe jest zrozumienie, co dokładnie oznaczają powyższe pojęcia. Autorytarne rodzicielstwo charakteryzuje się sztywną i kontrolującą postawą. Kładzie nacisk na egzekwowanie zasad i dominację.

Z kolei autorytatywne rodzicielstwo opiera się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i uszanowaniu swoich potrzeb. To przestrzeganie ustalonych zasad, ale i przestrzeń do wyrażania emocji, pragnień. Ten styl rodzicielstwa niesie ogromne korzyści nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców.

Pozwól dziecku osiągnąć niezależność emocjonalną. Daj swobodę wyrażania swoich myśli i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Pomóż rozwinąć poczucie bezpieczeństwa i odporność emocjonalną.

Autorytatywne rodzicielstwo sprzyja budowaniu wartościowej i nierozerwalnej więzi między rodzicem a dzieckiem.

Zaufanie i cierpliwość

Naukowcy udowodnili, że wspierające środowisko ułatwia dzieciom ujawnianie pozytywnych i negatywnych emocji, które im towarzyszą. Ważne, by rodzic wykazał się cierpliwością, zaufaniem i zrozumieniem w stosunku do dziecka.

Dla niektórych zaakceptowanie potrzeb i zachowań dziecka może być wyzwaniem, w szczególności wtedy, gdy wolelibyśmy, aby postąpiło inaczej. Niemniej jednak czasami warto ugryźć się w język, zapewnić dziecku bezpieczną przestrzeń i zachęcić do zwierzeń.