• ven. Fév 23rd, 2024

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Zmiana cyrkulacji Oceanu Atlantyckiego – niebezpieczeństwo dla klimatu i biosfery

  By

  Fév 11, 2024
  Zmieniająca się cyrkulacja Oceanu Atlantyckiego – ryzyko dla klimatu i biosfery

  Nowe badania rzucają nowe światło na problemy związane z cyrkulacją Oceanu Atlantyckiego. Okazuje się, że istotna dla klimatu i regulacji globalnego ocieplenia sieć prądów może zbliżać się do punktu krytycznego. Eksperci alarmują, że w przypadku takiego załamania mogą wystąpić katastrofalne skutki dla całego systemu klimatycznego i ludzkości.

  Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Utrechcie zaskoczyły naukowców swoim odkryciem dotyczącym tempo, z jakim cyrkulacja Oceanu Atlantyckiego osiąga punkt krytyczny. Chociaż nie jest jeszcze możliwe dokładne przewidzenie, kiedy to się stanie, sytuacja jest na tyle poważna, że nie można jej lekceważyć.

  Jeśli chodzi o Atlantycką Południkową Cyrkulację Wymienną (AMOC), naukowcy wykorzystali modele komputerowe i dane z przeszłości, aby opracować wskaźnik wczesnego ostrzegania przed załamaniem się tego systemu. AMOC odgrywa niezwykle istotną rolę w globalnej regulacji klimatu, transportując ciepło, węgiel i substancje odżywcze z tropików w kierunku biegunów. Jednak szybkie topnienie lodowców Grenlandii i arktycznych pokryw lodowych może prowadzić do załamania się tego systemu. Topnienie lodu wprowadza do oceanu słodką wodę, co utrudnia zatapianie słonej i cieplejszej wody z południa.

  Skutki takiego załamania mogą być katastrofalne dla klimatu i biosfery. Cykl oceaniczny odgrywa istotną rolę w rozprowadzaniu energii na Ziemi i modulowaniu wpływu globalnego ocieplenia. To odkrycie wymaga większej uwagi i działań w celu ograniczenia zmian klimatycznych i ochrony naszej planety.

  FAQ

  By