• ven. Fév 23rd, 2024

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Zagadkowe odkrycie na niebie: najmasywniejsza gwiazda neutronowa czy najmniejsza czarna dziura?

  By

  Jan 19, 2024
  Zagadkowe odkrycie na niebie – najmasywniejsza gwiazda neutronowa czy najmniejsza czarna dziura?

  Wyniki obserwacji radioteleskopu w Republice Południowej Afryki przyniosły nietypowe zjawisko na niebie. Udało się zarejestrować ogromny obiekt, którego natura wzbudza wiele pytań. Według ekspertów może to być albo najmasywniejsza gwiazda neutronowa, albo najmniejsza czarna dziura znana naukowcom.

  W artykule opublikowanym w czasopiśmie « Science » przedstawiono odkrycie pulsara w układzie podwójnym, który tworzy kompaktowe połączenie z innym obiektem o dużej masie. Klasyfikacja nowo odkrytego kosmicznego obiektu pozostaje jednak dyskusyjna.

  Astronomowie twierdzą, że gwiazdy neutronowe mają masę 2,2 raza większą od masy Słońca. Gdy gwiazda neutronowa zwiększa swoją masę poprzez połączenie się z inną gwiazdą, jej grawitacja powoduje zapadanie się i przekształcenie w czarną dziurę. Czarne dziury są znacznie większe i masywniejsze, nawet pięć razy bardziej od Słońca. Istnieje jednak ważna różnica między nimi, tzw. « luka masy czarnej dziury ».

  Nowo odkryty obiekt ma masę szacowaną na 2,1-2,7 razy większą od masy Słońca i znajduje się w dolnej części wspomnianej luki. Jest to niezwykle interesujące badanie, które może istotnie przyczynić się do poszerzenia wiedzy naukowej o wszechświecie.

  Naukowcy przyznają, że mają trudności z jednoznacznym zdefiniowaniem odkrytego obiektu. Jednak nie ma wątpliwości co do tego, że przyczynia się on do pogłębiania naszej wiedzy o przestrzeni kosmicznej. Obecnie prowadzone badania mają na celu lepsze zrozumienie natury tego niezwykłego odkrycia.

  Należy zaznaczyć, że niezidentyfikowany obiekt został znaleziony na orbicie oddalonej od Ziemi o około 40 tysięcy lat świetlnych. Obecność pulsara, szybko obracającego się obiektu, została zauważona przy użyciu radioteleskopu MeerKAT.

  Nie ma wątpliwości, że dalsze badania i analizy tego nowego obiektu przyniosą przełomowe spostrzeżenia i umożliwią rozszerzenie naszej wiedzy na temat gwiazd neutronowych, czarnych dziur i innych obiektów związanych z masą czarnej dziury.

  Źródło: The Independent

  FAQ:
  1. Co zarejestrowali naukowcy w Republice Południowej Afryki?
  Naukowcy zarejestrowali nietypowe zjawisko na niebie, czyli ogromny obiekt, który może być albo najmasywniejszą gwiazdą neutronową, albo najmniejszą znaną naukowcom czarną dziurą.

  2. Jakie połączenie tworzy odkryty obiekt?
  Odkryty obiekt tworzy kompaktowe połączenie z innym obiektem o dużej masie w układzie podwójnym.

  3. Jaką masę mają gwiazdy neutronowe?
  Gwiazdy neutronowe mają masę około 2,2 raza większą od masy Słońca.

  4. Jakie są różnice między gwiazdami neutronowymi a czarnymi dziurami?
  Gwiazdy neutronowe są mniejsze i mniej masywne niż czarne dziury. Czarne dziury są znacznie większe i masywniejsze, nawet pięć razy bardziej od Słońca. Istnieje również różnica w tzw. « luce masy czarnej dziury ».

  5. Jaką masę ma odkryty obiekt?
  Odkryty obiekt ma masę szacowaną na 2,1-2,7 razy większą od masy Słońca.

  6. Jakie badania są prowadzone w związku z tym odkryciem?
  Obecnie prowadzone badania mają na celu lepsze zrozumienie natury tego niezwykłego odkrycia.

  7. Gdzie został znaleziony niezidentyfikowany obiekt?
  Niezidentyfikowany obiekt został znaleziony na orbicie oddalonej od Ziemi o około 40 tysięcy lat świetlnych.

  8. Jakie narzędzie zostało wykorzystane do wykrycia pulsara?
  Wykrycie pulsara zostało dokonane przy użyciu radioteleskopu MeerKAT.

  Definicje:
  – Gwiazda neutronowa: gwiazda o niezwykle dużej gęstości, powstała z kolapsu jądra po zakończeniu życia gwiazd masywnych.
  – Czarna dziura: obszar przestrzeni o bardzo silnym polu grawitacyjnym, z którego nic, włącznie z promieniowaniem elektromagnetycznym, nie może uciec.
  – Pulsar: szybko obracający się i wydzielający wiązki promieniowania elektromagnetycznego obiekt astronomiczny.

  Powiązane linki:
  – The Independent

  By