• dim. Déc 3rd, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Nowa era w prognozowaniu pogody dzięki sztucznej inteligencji

  By

  Nov 21, 2023
  Nowa era w prognozowaniu pogody dzięki sztucznej inteligencji

  Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej znanym narzędziem w prognozowaniu pogody, wyprzedzając nawet najlepsze komputerowe modele atmosfery. Zdaniem profesora Immy Ebert-Uphoffa i profesora Kyle’a Hilburna z Uniwersytetu Stanu Kolorado w Fort Collins, uczenie maszynowe może rewolucjonizować sposób, w jaki przewidujemy zjawiska atmosferyczne.

  W przeszłości obawiano się, że sztuczna inteligencja całkowicie zastąpi synoptyków, jednak eksperci są zgodni, że człowiek nadal odgrywa niezbędną rolę w tym procesie. Maszyny mogą dostarczać dokładne prognozy pogody, ale to człowiek potrafi interpretować te informacje i podejmować odpowiednie działania.

  Sztuczna inteligencja może być nieocenionym narzędziem dla synoptyka, umożliwiając szybkie i precyzyjne prognozy pogody na podstawie ogromnej ilości danych. Systemy sztucznej inteligencji mogą analizować historyczne dane pogodowe, modele atmosferyczne, a nawet obrazy satelitarne, aby lepiej zrozumieć i przewidzieć zachowanie pogody.

  Jednak naukowcy nadal podkreślają rolę człowieka w procesie prognozowania pogody. Umiejętność interpretacji danych, uwzględnianie kontekstu i elastyczność w podejmowaniu decyzji są niezastąpione i mogą być dostarczane tylko przez ludzkie myślenie.

  Sztuczna inteligencja jest wspaniałym narzędziem wspierającym prognozowanie pogody, ale nie może całkowicie zastąpić ludzkiej wiedzy i doświadczenia. Połączenie tych dwóch elementów pozwala tworzyć jeszcze bardziej precyzyjne i skuteczne prognozy, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i ochrony przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

  By