• jeu. Fév 29th, 2024

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Najnowsze odkrycie na Marsie: Ogromne ilości lodu w formacji Medusae Fossae

  By

  Jan 26, 2024
  Najnowsze odkrycie na Marsie: Ogromne ilości lodu w formacji Medusae Fossae

  Nowa bezzałogowa misja kosmiczna Mars Express przyniosła zaskakujące odkrycie na Czerwonej Planecie. Podczas badania formacji Medusae Fossae za pomocą radaru MARSIS, naukowcy zarejestrowali sygnały, które wskazują na obecność ogromnych ilości lodu. To odkrycie może mieć ważne znaczenie dla przyszłej eksploracji Marsa przez człowieka.

  Badacze ze Smithsonian Institution pod kierownictwem Thomasa Wattersa postanowili jeszcze raz zbadać masyw Medusae Fossae, korzystając z najnowszych danych z radaru. Okazało się, że osady w tej formacji są grubsze, niż zakładano – aż 3,7 km. Jednak najbardziej porywające jest odkrycie sygnałów radarowych, które przypominają te, jakie występują przy obecności warstwowego lodu lub czap polarnych na Marsie.

  Dane te wskazują na obecność ogromnych ilości lodu pod powierzchnią formacji. Jeśli ten lód by się roztopił, Mars zostałby pokryty warstwą wody o głębokości od 1,5 do 2,7 metra, przypominającą objętościowo Morze Czerwone. To czyni te lodowe złoże największymi pokładami wody na Czerwonej Planecie.

  Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla paleoklimatu Marsa i przyszłej eksploracji. Formacja Medusae Fossae znajduje się na równiku Marsa, w pobliżu granicy północnych nizin i gęsto pokrytych kraterów wyżyn. Jest to idealne miejsce do lądowania misji załogowych.

  Naukowcy są przekonani, że pokłady lodu są pozostałością z poprzedniej epoki klimatycznej planety. W obecnych warunkach nie mogłyby one powstać. Chociaż dotychczas nie wykryto ciekłej wody na powierzchni Marsa, istnieje prawdopodobieństwo, że pod nią kryje się więcej lodu, niż przypuszczano.

  To fascynujące odkrycie kieruje naszą uwagę na bogactwo zasobów lodowych na Marsie, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych misji badawczych i eksploracyjnych na tej fascynującej planecie.

  Sekcja FAQ:

  By