• sam. Déc 9th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Jak znaleźć sens w obecnych czasach?

  By

  Nov 20, 2023
  Jak znaleźć sens w obecnych czasach?

  W obliczu obniżonego nastroju, poczucia braku sensu i zagubienia, istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tymi trudnościami. Jedną z metod, która może okazać się skuteczna, jest poszukiwanie sensu poprzez lekturę filozoficznych książek.

  Książki o poszukiwaniu sensu oferują głębokie refleksje i perspektywy, które mogą pomóc zadbać o naszą psychikę i poszerzyć nasze myślowe horyzonty. Jedną z propozycji jest książka « Na szczytach rozpaczy » autorstwa rumuńskiego filozofa Emila Ciorana. Choć pesymistyczna, ta debiutancka publikacja Ciorana skupia się na odkrywaniu pustki jako formy ratunku.

  Kolejną propozycją jest książka « Reguły na czas chaosu » napisana przez Tomasza Stawiszyńskiego. Autor proponuje 11 zasad, które pomagają radzić sobie w czasach powszechnego chaosu. Zachęca do skupienia się na myśleniu, zamiast polegać na działaniu bez zastanowienia, oraz do ograniczenia kontaktu z mediami społecznościowymi.

  Świetnym wyborem może też być książka « Szczeliny istnienia » autorstwa Jolanty Brach-Czainy. Autorka skupia się na codzienności i drobnych czynnościach, które stanowią podstawę naszego istnienia. Przekonuje nas, że nawet w najbardziej jednowymiarowych czynnościach można dostrzec egzystencjalny sens.

  Książka « Wewnętrzny Bóg. Wybrane pisma o oświeceniu » autorstwa Aldousa Huxleya to zbiór esejów, w których Huxley poszukuje wyższego Ja i spotyka się z boskością. Przedstawia również swoje doświadczenia z narkotykami, które miały służyć oświeceniu.

  Wreszcie, « Filozofia dla zabieganych » autorstwa Jonny’ego Thomsona to przewodnik po świecie filozofii, który prezentuje myśli największych myślicieli przez wieki. Książka ta może stanowić doskonały punkt wyjścia do zgłębiania tematów, które interesują nas najbardziej.

  W obecnych czasach, gdy tak wielu z nas czuje się zagubionych, warto sięgnąć po książki, które pomogą nam znaleźć sens i perspektywę. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, poszukiwanie sensu wciąż może prowadzić nas do nowych odkryć i głębszego zrozumienia.

  By