Nowe konsole Xbox od Microsoftu mogą zostać wydane dopiero w 2028 roku

Nowe konsole Xbox od Microsoftu mogą zostać wydane dopiero w 2028 roku

Według najnowszych informacji zawartych w dokumentach sądowych, wydanie następnej generacji konsol Xbox, Xbox Series X i Xbox Series S, przez Microsoft, może nastąpić dopiero w 2028 roku. Transkrypty z spotkania, które odbyło się w maju 2022 roku między kierownictwem firmy i udostępnione przez Północny Dystryktowy Sąd Kalifornii, ujawniły dyskusje na temat przyszłości Xboxa. Satya Nadella, CEO Microsoftu, zadał pytanie, czy powinni kontynuować jedną główną platformę dla deweloperów, czy też zbadać różne opcje sprzętowe, takie jak dostępne na komputerach osobistych.

Kevin Gammill, wiceprezes korporacji, stwierdził, że Microsoft już rozpoczął tę podróż z Xbox One i Xbox One X i planuje kontynuować to podejście w przyszłych generacjach. Podkreślił również potrzebę elastyczności i możliwości korzystania przez twórców z unikalnych możliwości sprzętu.

Wygląda na to, że Microsoft pozostanie przy obecnym podejściu wielomodelowym, z modelem Series S jako mniej wydajną, ale też bardziej dostępną cenowo opcją w porównaniu do modelu Series X, który konkurować będzie z PlayStation 5 firmy Sony.

Jeśli te plany zostaną zrealizowane, następna generacja konsol Microsoftu będzie miała jedno z dłuższych cykli życia, trwając łącznie dziewięć generacji. Porównawczo, między PS2 a PS3 minęły sześć lat, a między Xbox One a Xbox Series X/S siedem lat.

Pomimo komentarza Phila Spencera, CEO ds. gier w Microsoft, że są «na końcu początku» pod względem cykli życia konsoli, wzbudza obawy długoterminowe możliwości mniej wydajnego modelu Xbox Series S. Początkowo pandemia spowodowała braki w dostawach i opóźnienia w wydawaniu gier, ale sytuacja polepszyła się od tamtej pory. Na przykład Larian Studios otrzymało wyjątek od zasady dotyczącej równowagi funkcji rozgrywki i wyda grę Baldur’s Gate 3 na Series S bez ekranu podzielonego na pół.

Pozostaje zobaczyć, jak Microsoft będzie prowadzić działalność w ciągu kolejnych siedmiu lat do roku 2028, ponieważ kontynuowanie wsparcia dla modelu Series S może wymagać kompromisów lub istnieje ryzyko, że niektóre gry w ogóle nie będą dostępne na tej platformie.