• Lun. Feb 26th, 2024

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Júpiter: ¿Un disco aplanado o un planeta esférico?

  Por

  Feb 13, 2024
  Jowisz – spłaszczony dysk czy kulista planeta?

  Nowe badania przynoszą zaskakujące odkrycie dotyczące powstania Jowisza. Dotychczasowe symulacje sugerują, że duże planety, formując się daleko od ich gwiazd macierzystych, mogą przybierać kształt spłaszczonego dysku. Astrofizycy z Uniwersytetu Central Lancashire przeanalizowali ten proces i doszli do ciekawych wniosków.

  Tradycyjnie uważano, że planety formują się poprzez akrecję kawałków skał, które stopniowo łączą się, tworząc większe obiekty. Wiemy, że mniejsze planety, takie jak Ziemia czy Mars, powstają w ten sposób. Jednakże, dla większych gazowych gigantów, jak Jowisz, okazało się, że mogą występować inne zjawiska.

  Astrofizycy przeprowadzili skomplikowane symulacje, uwzględniając różne parametry, takie jak gęstość gazu, temperatura i prędkość dysku. Ich badania wykazały, że protoplanety gazowych olbrzymów najprawdopodobniej przybierają kształt spłaszczonego dysku na początku swojego formowania. Co ciekawe, materia gromadzi się głównie na biegunach takiej protoplanety, a nie wokół równika.

  Odkrycie to stawia pod znakiem zapytania dotychczasowe modele formowania się planet i akrecji jądra. Badacze zastanawiają się, jakie inne różnice mogą występować w parametrach protoplanet, zależnie od kąta patrzenia. Zdaniem uczonych, takie spojrzenie na proces powstawania planet może również mieć wpływ na interpretację danych dotyczących innych planet.

  Choć dalsze badania są niezbędne, aby pełniej zrozumieć te zjawiska, to odkrycie wskazuje na to, że nasza wiedza o tworzeniu się planet wciąż jest niepełna. Zrozumienie tych procesów może mieć znaczenie nie tylko dla badania Jowisza, ale również dla innych obiektów w kosmosie. Czas pokaże, jakie jeszcze tajemnice skrywa wszechświat i jakie odkrycia czekają na naukowców.

  FAQ

  Por