• Lun. Feb 26th, 2024

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna w punkcie krytycznym: Zmiany w Oceanie Atlantyckim mające nieodwracalne skutki dla klimatu i ekosystemów

  Por

  Feb 11, 2024
  Zmiany w cyrkulacji Oceanu Atlantyckiego mogą prowadzić do nieodwracalnych skutków dla klimatu i ekosystemów

  Zmiany w cyrkulacji Oceanu Atlantyckiego mogą prowadzić do nieodwracalnych skutków dla klimatu i ekosystemów. Cyrkulacja Oceanu Atlantyckiego, znana jako Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (AMOC), odgrywa kluczową rolę w regulowaniu klimatu na Ziemi. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie ostrzegają, że ta cyrkulacja może niedługo znaleźć się «w punkcie krytycznym», co będzie miało poważne konsekwencje dla naszej planety.

  Według badań, zmiany w AMOC mogą wpływać na pogodę, normy opadów deszczu oraz poziom mórz. Wraz ze załamaniem cyrkulacji, poziom mórz, które są połączone z Oceanem Atlantyckim, może znacznie się podnieść, zalewając nadmorskie miasta. Wyżej wymienione skutki będą miały również negatywny wpływ na ekosystemy, w tym na lasy Amazonii.

  Przyczyną zmian w cyrkulacji Oceanu Atlantyckiego może być szybsze topnienie lodowców Grenlandii, co powoduje napływ słodkiej wody do mórz, utrudniając opadanie słonej i cieplejszej wody z południa. To zjawisko prowadzi do zaburzeń w cyrkulacji, które mogą mieć długotrwałe konsekwencje dla całego systemu klimatycznego na Ziemi.

  Naukowcy alarmują, że tempo, w jakim zachodzą te zmiany, jest zaskakujące i może mieć druzgocący efekt. Nie ma jeszcze wystarczających danych, aby precyzyjnie określić, kiedy będziemy odczuwać skutki zaburzeń w cyrkulacji Oceanu Atlantyckiego, ale już teraz wiemy, że będą one nieodwracalne.

  FAQ:

  Por