Sony wprowadza nowe kontrolery dla PlayStation 5 w celu zwiększenia dostępności

Sony wprowadza nowe kontrolery dla PlayStation 5 w celu zwiększenia dostępności

Sony wprowadza nowy zestaw kontrolerów dla PlayStation 5, który ma na celu uczynienie gier bardziej dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Sony zaprezentowało nowy dostosowywalny kontroler o nazwie „Project Leonardo“ na targach CES 2023 w Las Vegas. Jego okrągły kształt pozwala na położenie go płasko na stole lub tacy wózka inwalidzkiego, a przyciski mają różne kształty i rozmiary, aby dostosować się do różnych potrzeb fizycznych.

Sony podkreśliło współpracę przy procesie projektowania kontrolera, bliską współpracę z organizacjami takimi jak AbleGamers, SpecialEffect i Stack Up. Firma wyraziła entuzjazm z powodu ukończenia projektowania dzięki współpracy z graczami, zamiast podawanym im jednego schematu.

Reakcja na kontroler Sony była przytłaczająco pozytywna w mediach społecznościowych. Użytkownicy z niepełnosprawnościami wyrazili swoją wdzięczność za urządzenie do gier, które może dostosować się do ich konkretnych potrzeb. Ogłoszenie wzbudziło nadzieję u osób stawiających czoła trudnościom związanym z takimi schorzeniami jak artretyzm lub niepełnosprawnością spowodowaną udarem.

Przemysł gier komputerowych jako całość spotyka się z coraz większą krytyką ze względu na dostępność i włączanie różnych grup. W ostatnich latach coraz więcej studiów i twórców gier wideo podejmuje kroki w celu lepszej reprezentacji i projektowania, które uwzględniają potrzeby niepełnosprawnych graczy.

Prezes i dyrektor generalny Sony, Jim Ryan, opisał „Project Leonardo“ jako produkt, który był rozwijany przez wiele lat, mający na celu stworzenie czegoś naprawdę wyjątkowego, przystosowanego do szerokiego grona graczy o różnych wymaganiach fizycznych.

To zaangażowanie w dostępność wykracza poza Sony, ponieważ inne firmy także dokonują postępów w tej dziedzinie. Na przykład francuskie studio Dowino wydało w 2015 roku „A Blind Legend“, w pełni audiowizualną grę przeznaczoną do gry na komputerze i telefonie komórkowym. Dodatkowo, Microsoft i Playground Games wprowadzili język migowy w grze samochodowej „Forza Horizon 5“ w 2021 roku.

Przemysł gier komputerowych nadal opracowuje wytyczne i wprowadza funkcje dostępności, takie jak tryby dla osób niewidomych, z celem uczynienia gier bardziej dostępnymi dla wszystkich.