Nowe konsole Xbox od Microsoftu mogą zostać wydane dopiero w 2028 roku

Nowe konsole Xbox od Microsoftu mogą zostać wydane dopiero w 2028 roku

Według najnowszych informacji przytoczonych w sądowych dokumentach, wydanie następnej generacji konsol Xbox, Xbox Series X i Xbox Series S, przez Microsoft, może nastąpić dopiero w 2028 roku. Transkrypty ze spotkania w maju 2022 roku między kadrem zarządzającym firmą, udostępnione przez Północny Dystryktowy Sąd Kalifornii, ujawniły dyskusje na temat przyszłości Xboxa. Satya Nadella, CEO Microsoftu, zadał pytanie, czy powinni kontynuować jedną główną platformę dla deweloperów, czy też zbadac różnorodne opcje sprzętowe, takie jakie są dostępne na komputerach osobistych.

Kevin Gammill, wiceprezes korporacji, stwierdził, że Microsoft już rozpoczął tę podróż z Xbox One i Xbox One X, i planuje kontynuować ten podejście w przyszłych generacjach. Podkreślił potrzebę elastyczności i możliwość korzystania przez twórców z unikatowych możliwości sprzętu.

Wygląda na to, że Microsoft pozostanie przy obecnym podejściu wielomodelowym, z modelem Series S jako mniej wydajną, ale też bardziej dostępną cenowo opcją w porównaniu do modelu Series X, konkurencyjnego dla PlayStation 5 firmy Sony.

Jeśli te plany zostaną zrealizowane, następna generacja konsol Microsoftu będzie miała jedno z dłuższych cykli życia, trwając łącznie dziewięć generacji. Porównawczo, między PS2 a PS3 minęło sześć lat, a między Xbox One a Xbox Series X/S siedem lat.

Pomimo komentarza Phila Spencera, CEO ds. gier w Microsoft, że są „na końcu początku“ w kwestii cyklów życia konsoli, obawy budzi długoterminowe możliwości mniej wydajnego modelu Xbox Series S. Początkowo pandemia spowodowała braki w dostawach i opóźnienia w wydawaniu gier, ale sytuacja poprawiła się od tamtej pory. Larian Studios otrzymało na przykład wyjątek od zasady dotyczącej równowagi funkcji rozgrywki i wyda grę Baldur’s Gate 3 na Series S bez ekranu podzielonego na pół.

Pozostaje zobaczyć, jak Microsoft będzie prowadzić działalność w ciągu kolejnych siedmiu lat do roku 2028, ponieważ kontynuowanie wsparcia dla modelu Series S może wymagać kompromisów lub istnieje ryzyko, że niektóre gry w ogóle nie będą dostępne na tej platformie.