• Do. Nov 30th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Czego można oczekiwać po chińskiej misji na Marsa?

  Von

  Nov 21, 2023
  Czego można oczekiwać po chińskiej misji na Marsa?

  Od czasu debiutu Chin na arenie kosmicznej, zaskakują świat swoimi osiągnięciami. Chiński program kosmiczny stanowi już bezpośrednie wyzwanie dla NASA, a ich ambicje sięgają jeszcze dalej.

  Niedawno chińscy naukowcy ogłosili, że intensywnie pracują nad misją Tianwen-3, w ramach której zamierzają przywieźć na Ziemię próbki skał z Marsa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dwie sondy wystartują w kierunku Czerwonej Planety w 2028 roku, a próbki dotrą na Ziemię już w lipcu 2031 roku.

  Ważne jest, aby chińscy inżynierowie dobrze znali warunki atmosferyczne Marsa przed podjęciem próby lądowania. Kluczowe jest odpowiednie zaprojektowanie materiałów, aby wytrzymały ekstremalne warunki na powierzchni Czerwonej Planety.

  Dlatego chińscy naukowcy opracowali model atmosferyczny Marsa, który umożliwi im symulowanie aktywności pyłu i analizowanie warunków atmosferycznych na tej planecie. Istnieje wiele aspektów, które można badać, takich jak temperatura, ilość lodu czy pyłu.

  Nie tylko Chiny mają plany dotyczące misji na Marsa. NASA i ESA również przygotowują się do wysłania misji Mars Sample Return, której celem jest pobranie próbek zebranych przez łazik Perseverance. Planuje się, że ta misja rozpocznie się nie wcześniej niż w 2033 roku.

  Wraz z rosnącym zainteresowaniem badaniem Marsa, coraz bardziej istotne staje się modelowanie atmosferyczne tej planety, aby minimalizować ryzyko dla lądowników i innych operacji prowadzonych na jej powierzchni. Pył i warunki atmosferyczne mogą mieć znaczący wpływ na różne fazy misji, takie jak wejście, lot i lądowanie, dlatego właściwe modele są niezbędne.

  Przygotowania do chińskiej misji na Marsa są w pełnym toku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chińczycy będą mieli okazję nie tylko zdobyć próbki skał, ale także dokładnie zbadać atmosferę Czerwonej Planety. To kolejny krok w chińskim podboju kosmosu i wyzwanie dla innych potęg kosmicznych.

  Von