Skomplikowane umowy spowodowały opóźnienie wydania wersji PS5 gry Yakuza: Like a Dragon

Skomplikowane umowy spowodowały opóźnienie wydania wersji PS5 gry Yakuza: Like a Dragon

Kiedy Xbox Series X i S zostały wydane z grą Yakuza: Like a Dragon, fani PlayStation byli zaskoczeni. Przez wiele lat seria Yakuza była ściśle związana z PlayStation, dlaczego więc najnowsza gra w serii pominęła konsolę nowej generacji Sony? Odpowiedź została niedawno ujawniona i jest to historia skomplikowanych i dziwnych umów kontraktowych.

W listopadzie 2020 roku Xbox Series X/S i PlayStation 5 zadebiutowały z zestawem ekskluzywnych tytułów i portów. Zaskakująco Yakuza: Like a Dragon, nietypowa odsłona popularnej serii, była dostępna w momencie premiery na PS4, Xbox One i Xbox Series X/S. Pojawiły się pogłoski w Internecie sugerujące, że Microsoft zawarł umowę z Segą w celu wyłączenia gry na PS5. Inni sugerowali, że opóźnienie wersji PS5 było spowodowane problemami technicznymi. Jednak prawda jest bardziej skomplikowana.

Masywne wycieki informacji dotyczące Xboxa we wrześniu 2021 roku ujawniły e-maile i prywatne dokumenty pochodzące z Microsoftu. Okazało się, że głowa Xboxa, Phil Spencer, był równie zaskoczony, co gracze, kiedy dowiedział się, że nie będzie portu Yakuza: Like a Dragon na PS5. W przeciekłych e-mailach z czerwca 2020 roku, Spencer podzielił się tweetem IGN pytającym, czy gra będzie „ekskluzywna dla nowej generacji”. Inny pracownik odpowiedział, że będzie dostępna na PS4, Xbox One i Xbox Series X/S. Spencer uznał za zabawne, że Sega nie wspomniała o PS5 na swojej stronie internetowej.

Okazało się, że dwa oddzielne umowy spowodowały opóźnienie wydania wersji PS5. Sony miało 12-miesięczną umowę na wyłączność z Segą dla wydania gry na PlayStation w Japonii i Azji. To uniemożliwiło Microsoftowi wydanie wersji Xboxa w Japonii do momentu wygaśnięcia tej umowy. Jednak Microsoft miał własny kontrakt z Segą, który obejmował klauzulę równości. Klauzula ta uniemożliwiała Sony wydanie wersji gry na nową generację w Japonii do momentu, gdy Xbox to zrobi. W rezultacie Sony nie mogło wydać portu PS5 w Japonii.

Ponadto, Sega nie miała planów wydania wersji PS5 w Stanach Zjednoczonych. To skłoniło Spencera do sugestii, aby Xbox promował grę poza Japonią jako ekskluzywną dla nowej generacji na Series X/S. Microsoft przyjął ten pomysł i podkreślał wykorzystanie mocy nowej generacji wypuszczając grę na swoich konsolach.

Po wygaśnięciu umowy na wyłączność z Sony w Japonii w lutym 2021 roku, Yakuza: Like a Dragon wreszcie została wydana na Xbox One i Xbox Series X/S w tym kraju. W kolejnym miesiącu, gra została wydana na PS5 w Japonii i innych regionach, kończąc skomplikowaną historię umów kontraktowych.