• wt.. lis 28th, 2023

  Kosmiczne informacje

  Wiadomości z branży kosmicznej i satelitarnej

  Xbox wprowadza ograniczenia dla akcesoriów innych producentów

  ByKamil Dominiak

  lis 20, 2023
  Xbox wprowadza ograniczenia dla akcesoriów innych producentów

  Xbox podjął ostatnio działania mające na celu zablokowanie akcesoriów innych producentów, które nie posiadają oficjalnej licencji Microsoftu. Ta decyzja wywołała obawy wśród graczy, którzy korzystają z tych urządzeń ze względów dostępności. Xbox jednak zapewnił, że korzystanie z kontrolera dostępności Xbox oznacza brak jakichkolwiek negatywnych skutków dla dostępności użytkowników.

  W ostatnim patchu wydanym przez Xbox w zeszłym miesiącu pojawił się kod błędu „0x82d60002”, który jest wyświetlany, gdy podłączane jest akcesorium nieposiadające licencji. Użytkownicy mają dwa tygodnie na używanie urządzenia do momentu, aż zostaje ono trwale zablokowane, pojawiając się kod „0x82d60003”. Takie ograniczenia mogą być wprowadzone, aby zwalczać urządzenia służące do oszustw, które pozwalają graczom zyskać nieuczciwą przewagę w meczach online.

  Mimo ograniczeń dotyczących akcesoriów innych producentów, Xbox podkreśla, że gracze, którzy nie napotykają na żadne kody błędów podczas podłączania swoich akcesoriów, nie muszą się martwić. Według przedstawiciela Xboxa, tylko urządzenia, które powodują wystąpienie kodu błędu, będą miały negatywne skutki.

  Ponadto, Xbox potwierdził, że kontroler dostępności Xbox Adaptive Controller, który został zaprojektowany specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami, nie będzie na to wpływać. Kontroler ten obsługuje różne peryferia wspomagające i jest kompatybilny zarówno z portami USB, jak i 3,5 mm, które są powszechnie stosowane w branży dostępności. Microsoft oświadczył, że akcesoria z licencją „Designed for Xbox”, a także akcesoria obecnie obsługiwane przez kontroler dostępności Xbox Adaptive Controller, nie będą miały negatywnych skutków.

  Mimo że niektórzy gracze podejrzewają, że ograniczenia mają na celu zapobieganie oszustwom, Xbox nie wymienił tego jawnie jako głównego powodu. Istnieje prawdopodobieństwo, że ta decyzja jest częścią wysiłków mających na celu wzmocnienie marki Xbox i zapewnienie spójnego i niezawodnego doświadczenia w grach dla wszystkich graczy. W przyszłości Xbox może także poszerzyć listę obsługiwanych urządzeń.

  Wpływ tych ograniczeń na graczy, którzy korzystają z akcesoriów innych producentów ze względów dostępności, pozostaje powodem do zmartwień. Społeczność, w tym obrońcy dostępności i konsultanci, będą uważnie obserwować sytuację, aby zobaczyć, jak się rozwija i jak może wpływać na ich doświadczenia w grach. Podczas gdy Xbox podejmuje działania w celu zwalczania oszustw i poprawy dostępności, społeczność graczy z niecierpliwością oczekuje kolejnych aktualizacji i zmian.